Підсумки першого в Україні полігону аграрних інновацій Digital Field

ГлавноеНовости

Нещодавно в Україні на полігоні аграрних інновацій Digital Field підсумували результати досліджень та розповіли, які технології дозволили оптимізувати витрати та отримати високу врожайність на полях із соняшником та кукурудзою в екстремальних умовах 2020 року. Про це повідомляє agroweek.com.

Так завдяки індивідуальному підходу до кожного поля та ощадливому використанні технологічних ресурсів вдалося отримати додатковий прибуток  352 $/га від вирощування соняшника.

Саме деталізоване дослідження грунту, аналіз погодно-кліматичних умов та історії поля стало фундаментом створення технологічної карти. На основі результатів агродіагностики було визначено середньо-багаторічний рівень ефективної врожайності за алгоритмом Agrilab на полях: по соняшнику 3,1 т/га, по кукурудзі 8 т/га.

Підібрали гібриди з відповідним потенціалом (посівний матеріал наданий компанією LNZ). Також в AgriLab створили систему удобрення з урахуванням рівня забезпеченості ґрунту елементами живлення. Наприклад, з’ясувалося, що грунти мають високий вміст фосфору та калію, тож на фосфорно-калійних добривах вдалось заощадити, а ті елементи, яких не вистачало – довнесли, застосовуючи добрива Binfield.

Також дані аналізу грунту, а саме дані про кислотність та вміст органіки, знадобилися і при підборі системи захисту. Щодо економічної ефективності агродіагностики, то на прикладі Digital Field витрати на агродіагностику склали 10 дол/га, але при цьому додатково заробили 267 дол/га.

Ще одним важливим етапом дослідження грунту було вимірювання твердості. Ми з’ясували, що дослідні поля мають зони шкідливого ущільнення від 17 см і глибше, було прийнято рішення про обробіток ґрунту глибокорихлювачем. Це дозволило підвищити ефективність накопичення вологи.

Застосування комплексу цих технологій дозволило навіть у вкрай складних погодних умовах цього року отримати врожайність, що цілком відповідає очікуванням від можливостей поля: при запланованій за середньо-багаторічних умов урожайності 3,1 т/га соняшнику, отримали 2,9 т/га в умовах посухи.


На прес-конференції за підсумками проєкту Digital Field, Ярослав Бойко, СЕО компанії Agrilab детально розповів про результати досліджень першого в Україні полігону аграрних інновацій.

Правильний і своєчасний обробіток ґрунту – одна з ланок підвищення його родючості, вирощування високих врожаїв та захисту його від ерозії. Головним завданням обробітку ґрунту є створення оптимальних умов для вирощування культур.

«Коли ти починаєш роботу в агробізнесі, ти повинен добре зрозуміти можливості своїх паїв, а саме: потенціал та нюанси, які можуть впливати на досягнення ефективності врожайності. Тому ми провели детальну комплексну агродіагностику, де проаналізували комплекс показників, виміряли агрофізичні параметри ґрунту, та її твердість. Для реалізації, поставленими нами на початку робіт задач, щодо соняшнику, (ще на весні – на рівні 3 тонн на гектар), ми відцифрували всі основні властивості наших полів та розробили детальну технологічну карту і систему удобрення», – повідомив Ярослав Бойко.

Важливого значення у комплексній агродіагностиці набувають такі агрофізичні показники, як щільність складення та твердість ґрунту. Твердість є одним із основних показників, за яким характеризують фізичний стан ґрунту, оцінюють середовище, у якому росте і розвивається рослина.

«Саме показник твердості ґрунту вибудував наші наступні кроки із технології обробітку ґрунту. Ми застосували глибоке рихлення, щоб дати нормальний розвиток кореневій системі нашої культури. Також ми застосували культивацію, внесення добрив сучасним обладнанням із елементами точного землеробства, посів сівалками Massey Ferguson і Precision Planting», – підкреслив він.

Якість посіву – це той визначальний процес, який закладає потенціал майбутнього врожаю. Для посіву використали сівалку Massey Ferguson 9108VE з системою точного висіву Precision Planting, що дозволило виконати певний дослід, а саме визначити вплив різних факторів посіву, таких як глибина посіву, швидкість роботи сівалки, притискне зусилля, двійники і пропуски під час посіву на врожайність. Тягову силу нам забезпечили трактори Massey Ferguson від 130 до 370 к.с.

Фахівець зазначив, що сівалка Massey Ferguson 9108 VE дозволяє досягати сингуляції 98% – це і підвищення врожайності, і економія самого посівного матеріалу.

«Ми показуємо кінцевий результат та оптимальні параметри, які визначили на нашому демополігоні. Використання сучасних систем датчиків, які встановленні на сівалці Massey Ferguson, дозволили на даному ґрунті сіяти із високою якістю та швидкістю 8 – 12 км на годину», – підкреслив Бойко.

Спікер наголосив, що оптимальні строки для посіву будуть 12 км на годину і це суттєвий резерв для аграріїв у підвищенні ефективності.

«Глибина посіву, яка була оптимальна в даній зоні ґрунті – це 5 см. Ми побачили, що такий підхід, в порівнянні із використанням різноманітних норм глибин висіву, давав додаткову прибутковість від 0,2 до 0,3 тонн на гектар. У вартісному еквіваленті – це 88-130 дол. на гектар. Автоматичне пропускне зусилля, яке було виставлене на системі даної сівалки, теж дозволило нам отримати у порівнянні з іншими варіантами кращий результат – від 0,2-0,5 тонн на гектар соняшників і хорошу сингуляцію», – прокоментував СЕО компанії Agrilab.

Щодо технології захисту культур на дослідних полях – не обійшлося без ускладнень, тому що поле має складний мікрорельєф, що збільшує ризики змиву гербіцидів за випадання одночасно великої кількості опадів за короткий проміжок часу. По-друге, площа поля невелика, а отже рівномірно внести препарати складно. Одразу після посіву було проведено внесення ґрунтових гербіцидів.

«Більшість аграріїв вносить міндобрива на око, або дотримується думки, що чим більше тим краще. Але в такому випадку ми бачимо зовсім інший зворотній ефект і тим паче цьогоріч. Технологія, де ми вносили добриво за рекомендованою системою , дала нам хороші результати. Ми отримали економію ресурсу майже 50 дол. на гектар і вартість додаткового врожаю 220 дол. на гектар», – пояснив фахівець.

Наступного разу ЗЗР вже вносили зонально. А от для обробки фунгіцидами застосували дрон-обприскувач  DJI Agris T16 від Drone.ua. Цей спосіб більш екологічно безпечний та дозволяє уникнути механічного пошкодження посівів. Такі технологічні рішення дозволили заощадити від 3,5 до 9 $/га.

Для підживлення використали технологію Y-drop, що дає можливість вносити добрива у прикореневу зону на будь-яких етапах вегетації. Ефективність підживлення азотом значною мірою залежить від наявності вологи. Тож, використовуючи сервіс MeteoFarm і метеостанцію iMetos, вдалось визначити оптимальний час для проведення операції. Надбавка до врожайності за рахунок такого підживлення – від 0,6 т/га.

Для моніторингу стану посівів та технологічних операцій на Digital Field використовували дрони та софти: портал агронома MyAgriLab, UlandOnline, Fieldclimate та Agroonline.

«І ще такий цікавий елемент, який ми випробували на нашому агрополігоні – це використання дронів, квадрокоптерів для внесення ЗЗР, застосувавши елементи точного землеробства. Також зазначу, що збирання соняшника і кукурудзи відбувається під брендом Massey Ferguson», – розповів Бойко.

У проєкті використовували цілий ряд техніки Massey Ferguson. Для передпосівної підготовки ґрунту був використаний культиватор MF5730. Cівбу культури на ділянках Digital Field проводили сівалкою Massey Ferguson 9108 VE з технологією висіву Precision Planting. Збирання як соняшника, так і кукурудзи виконав клавішний комбайн MF 7370 Beta.