Експорт соняшнику з України до країн ЄС перевищує 100 тис тонн

ГлавноеНовости

Україна за 10 днів листопада поточного року, за даними митної статистики, експортувала понад 26 тис. тонн насіння соняшнику. Очікується, що за підсумками січня-листопада експорт насіння соняшнику перевищить 150-160 тис. тонн, а до кінця 2020 року – може досягти 200 тис. тонн.  Про це інформує пресслужба асоціації «Укроліяпром», пише agroweek.com.

Повідомляється, що за січень-жовтень цього року експорт насіння соняшнику з України склав 115,2 тис. тонн проти 73,2 тис. тонн за відповідний період минулого року (зростання на 57,4%).

«Стрімке зростання експорту насіння соняшнику розпочалось на початку 2020/21 МР, а саме у вересні-жовтні п.р., коли було експортовано за 2 місяці 78,6 тис. тонн проти 5,1 тис. тонн за відповідний період 2019 р. (зростання у 15,1 раза)», – зауважили в асоціації.

Відзначається, що у жовтні 2020 року експорт насіння соняшнику досяг 69,2 тис. тонн (зростання проти жовтня 2019 року у 25,2 рази) при цьому вартість 1 тонни експортованого насіння соняшнику майже вдвічі нижче внутрішніх закупівельних цін, які перевищують 550 дол. за тонну.

Основними імпортерами українського насіння соняшнику є країни ЄС (переважно – Болгарія), на які припадає 90% експорту даної сировини – обсяги експорту зазначеної культури з України до країн ЄС вперше за останні роки перевищують 100 тис. тонн.

За таких обставин, відповідно до Положень ст.31 Розділу IV та Додатку 1-D до Угоди про асоціацію з ЄС, Україна може застосовувати спеціальні заходи щодо експорту окремих видів товарів, які наразі обкладаються експортним митом, зокрема, насіння соняшнику.

«Враховуючи вищезазначене, а також вкрай напружену ситуацію, що складається на ринку насіння соняшнику в Україні асоціація “Укроліяпром” звернулась до Мінекономіки України, Мінфіну України, Державної митної служби України та Державної податкової служби України з проханням прискорити застосування спеціальних захисних заходів у вигляді додаткового збору при експорті насіння соняшнику до країн ЄС в обсягах понад 100 тис. тонн», – заявили в асоціації.