Заморозки спричинили малинову кризу в Молдові: прогноз збільшення цін і падіння врожаю

В Молдові наступає "малинова криза"

Дві потужні хвилі весняних заморозків серйозно пошкодили ягідні плантації у Молдові, завдавши найбільшої шкоди господарствам у північних регіонах країни. Особливо постраждали літні сорти малини, які тут традиційно переважають.

Про це розповідає AgroWeek

Половина врожаю літньої малини втрачена

«Ми працюємо з 2014 року, і, принаймні з нашого досвіду, цей рік, можливо, найгірший з 2014 року, — сказала вона. — За оцінками, вимерзло 45–50% літніх сортів малини, грубо кажучи, половина. У нас у Молдові переважно літня малина, ремонтантної, як в Україні, практично немає. Тому ми очікуємо величезні проблеми із закупівлею сировини для заморожування».

Керівниця одного з провідних підприємств з виробництва заморожених фруктів Юлія Тимошенко наголосила, що нинішній рік став найскладнішим для виробників малини за останнє десятиріччя. За її словами, майже половина врожаю літніх сортів загинула через екстремальні погодні умови, що унеможливлює забезпечення потреб у сировині для переробки і заморожування.

Ризики грибкових захворювань та вплив на ринок

Окрім втрат від заморозків, експерти звертають увагу на підвищену вологість навесні, яка сприяла розвитку грибкових хвороб, зокрема сірої гнилі (Botrytis cinerea). Це додатково знижує потенційну врожайність малини, ускладнюючи ситуацію для фермерів.

Очікується, що скорочення пропозиції малини з Молдови спричинить підвищення цін на ягоду, особливо у періоди зростання попиту. Аналітики прогнозують, що у разі втрат врожаю також у Сербії, Україна вже у сезоні 2025/2026 може стати провідним світовим експортером малини.

Виробники ягідних культур Молдови покладають надії на подальші сприятливі погодні умови та сподіваються на підтримку держави для компенсації втрат і стабілізації ринку.