В Україні виробники сиру стикаються з серйозною загрозою втрати значної частини внутрішнього ринку через можливе збільшення імпорту продукції. За даними Інфагро, причини цього процесу криються в істотному розриві цін між українським та європейським сиром, де імпортований товар пропонується за значно нижчими цінами.
Про це розповідає AgroWeek
Причини зростання імпорту сирів
Ситуація може змінитися лише в результаті зниження цін українськими виробниками або суттєвої девальвації гривні. Однак, перший варіант видається маловірогідним, адже виробники вже відвикли використовувати зниження цін як інструмент для стимулювання продажів. На сьогоднішній день ціна на традиційні сири не опуститься нижче 300 грн за кілограм. Натомість, обвал курсу гривні виглядає більш ймовірним, враховуючи війну та нинішній економічний стан країни.
Зростання імпорту та його наслідки
У грудні 2023 року спостерігалося значне зростання імпорту сичужних сирів, де поставки збільшилися на 50% у порівнянні з попереднім роком, досягнувши 4,6 тисяч тонн. Поставки європейських плавлених сирів також зросли на 28%, перевищивши 500 тонн. Якщо тренд високого імпорту продовжиться, європейські сири можуть зайняти половину всіх продажів сиру в Україні.
Попри це, загалом за 2024 рік українські виробники можуть мати надію на кращі показники, адже імпорт сичужних сирів в минулому році зріс лише на 11% до 29 тисяч тонн, що поки що на третину менше ніж до війни у 2021 році. Закупівлі плавлених сирів зросли на 14% до 4,6 тисяч тонн, проте це на чверть менше, ніж у 2021 році.
Виробники повинні знайти способи, щоб протистояти імпорту, який знову може стати таким значним, як у 2021 році. Ринок змінився, і багато споживачів зараз знаходяться за кордоном або в окупації. Хоча є надія на зовнішню торгівлю, збільшити експорт сиру буде вкрай складно через проблеми з логістикою та конкурентоспроможністю цін.
Незважаючи на виклики, у 2024 році українські виробники все ж змогли збільшити експорт напівтвердих сирів на 9%, досягнувши майже 7 тисяч тонн, хоча поставки плавлених сирів (разом із сирними продуктами) зменшилися на 4% до 4,2 тисяч тонн.