Хліб щодня присутній на столі більшості людей, однак не всі замислюються над його поживною цінністю та впливом на здоров’я. Незважаючи на користь, експерти радять обмежувати кількість хлібобулочних виробів у раціоні, адже їх надлишок може спричинити набір зайвої ваги. Рекомендовано, щоб хліб становив не більше 5% від добової норми їжі.
Про це розповідає AgroWeek
Пшеничний, житній хліб і продукти грубого помелу
Любителям білого пшеничного хліба варто звертати увагу на сорти з додаванням зерен гречки, проса, вівса, насіння соняшника або льону, а також овочевих та пряних інгредієнтів, як-от цибуля, морква, паприка чи гарбуз. У такому хлібі крім крохмалю та калорій, містяться клітковина, білки, вітаміни, залізо та речовини, що здатні знижувати рівень холестерину в крові.
Експерти рекомендують обирати хліб із борошна грубого помелу. Завдяки більшому вмісту клітковини та меншій калорійності, такий хліб сприяє покращенню травлення, очищенню організму від надлишкового холестерину та стабілізації рівня цукру в крові.
Корисні властивості житнього, висівкового та біохліба
Житній хліб, відомий як сірий, повільніше засвоюється організмом порівняно з білим і містить більше цінних речовин. Особливо цінується високий вміст лізину — незамінної амінокислоти. Житній хліб допомагає швидко виводити канцерогени та інші шкідливі метаболіти, а також вирізняється меншою калорійністю. Вироби з житнього борошна грубого помелу входять до складу дієтичного харчування, особливо їх рекомендують при цукровому діабеті, анемії, надмірній вазі та схильності до закрепів.
Проте житній хліб не підходить для людей з підвищеною кислотністю шлунка. У такому разі варто обирати сорти, виготовлені зі змішуванням пшеничного та житнього борошна.
Окрему цінність має хліб із висівками. У ньому міститься велика кількість клітковини, вітамінів, білків. Завдяки вживанню такого хліба зміцнюється імунітет, організм очищується від токсинів та алергенів, а також отримує нікотинову кислоту, яка захищає від захворювань травної системи, атеросклерозу й допомагає боротися з надмірною вагою.
Бездріжджовий хліб готують на хмелевій заквасці, завдяки чому він зберігає протизапальні, жовчогінні й відхаркувальні властивості. Серед переваг — полегшення менструального болю у жінок.
“У хлібі з висівками багато нікотинової кислоти, яка захищає організм від шлунково-кишкових захворювань, атеросклерозу та зайвої ваги”.
Серед сучасних різновидів виділяється біохліб. Його готують без консервантів, розпушувачів, харчових добавок чи рафінованих компонентів. Для випікання використовують житнє або пшеничне цільнозернове, обдирне чи грубого помелу борошно, а дріжджі замінюють натуральними заквасками. До складу біохліба часто входять мед, насіння, родзинки, курага, мак, горіхи. Цей продукт дуже корисний, проте його виробництво обмежене, а вартість вища за звичайний хліб.