В Україні наразі діє 101 оператор, які сертифіковані для виконання різних завдань у сфері гуманітарного розмінування. Із загальної кількості операторів 93 представляють українські компанії чи структури, а ще вісім — це іноземні організації. Важливу роль серед учасників відіграють урядові органи: 32 оператори — це аварійно-рятувальні підрозділи ДСНС, військові формування Державної спеціальної служби транспорту та Збройних сил України.
Про це розповідає AgroWeek
Зростання кількості сертифікованих операторів і спрощення процедур
«За пʼять місяців цього року кількість операторів зросла більш ніж на третину. З одного боку це підвищує наші можливості більше і швидше очищувати території, з іншої — що процес запуску роботи на українському ринку став простішим. Зокрема, полегшуємо процедуру сертифікації, запускаємо і підтримуємо програми компенсації вартості розмінування, активно працюємо з міжнародними партнерами», — сказала перша віцепрем’єр-міністерка — міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Станом на травень 2025 року українські та іноземні оператори отримали вже 440 сертифікатів. Найбільш затребуваними залишаються дозволи на роботу безпосередньо в польових умовах. Зокрема, 85 операторів мають сертифікати на проведення нетехнічного обстеження, 75 — на технічне обстеження, ще 75 отримали дозволи на ручне розмінування, а 74 — на очищення районів бойових дій. Використовувати спеціалізовану техніку й механізми для розмінування мають право 22 організації.
Сертифікати й особливі напрямки розмінування
Право на знешкодження мін та вибухонебезпечних залишків війни отримали 34 оператори. Окремо сертифіковано дві іноземні організації та одну українську, що працюють із кінологічними командами для виявлення вибухонебезпечних предметів. Крім цього, підводне розмінування можуть проводити три державні оператори та дві приватні структури.
Процедури сертифікації операторів гуманітарного розмінування забезпечують кілька спеціалізованих центрів: Міжрегіональний центр гуманітарного розмінування та швидкого реагування ДСНС у Мерефі, Орган з сертифікації Центру протимінної діяльності Державної спеціальної служби транспорту у Чернігові, Державний центр сертифікації ДСНС у Києві, а також Центр розмінування військової частини А2641 ЗСУ в Кам’янці-Подільському.
Уряд продовжує вдосконалювати процеси і вже спростив процедуру сертифікації для операторів протимінної діяльності, що дає змогу оперативніше залучати нові організації до очищення українських територій від мін та вибухонебезпечних предметів.