Кліматична криза загрожує зникненням бананів у Латинській Америці та Карибах

Банани на межі зникнення: кліматична криза нищить врожаї

Майже дві третини бананових плантацій у Латинській Америці та Карибському басейні можуть втратити придатність для вирощування цієї культури через зміни клімату вже до 2080 року. Такий висновок міститься у звіті Christian Aid «Going Bananas: How Climate Change Threatens the World’s Favourite Fruit».

Про це розповідає AgroWeek

Вразливість бананових плантацій до змін клімату

Підвищення середньорічних температур, часті екстремальні погодні явища та розповсюдження шкідників, пов’язаних із глобальним потеплінням, негативно впливають на врожайність у провідних країнах-виробниках бананів, зокрема Гватемалі, Коста-Риці та Колумбії. Ці фактори не лише зменшують обсяги врожаю, а й руйнують життя сільських громад регіону.

Банани є однією з найпопулярніших продовольчих культур світу — вони поступаються лише пшениці, рису та кукурудзі. Близько 80% світових бананів споживаються місцевим населенням, а для понад 400 мільйонів людей цей фрукт забезпечує від 15% до 27% їхнього щоденного раціону.

Основна частина бананів, які експортуються на полиці супермаркетів по всьому світу, походить саме з Латинської Америки та Карибського басейну — одного з найуразливіших до кліматичних катастроф регіонів.

Знищення врожаїв та загроза продовольчій безпеці

Згідно зі звітом, людська діяльність стала причиною кліматичної кризи, яка ставить під загрозу не лише джерело харчування, але й засоби до існування громад, що практично не спричинили викидів парникових газів.

«Зміна клімату нищить наші врожаї. Це означає відсутність доходу, бо ми нічого не можемо продати. Моя плантація вмирає. Те, що відбувається, – це смерть», – розповіла дослідникам Christian Aid Аурелія Поп Ксо, 53-річна виробниця бананів із Гватемали.

Банани, зокрема сорт Кавендіш, дуже чутливі до температурних коливань і потребують для оптимального росту температур від 15 до 35°C та помірної кількості вологи. Надмірна вологість або посуха однаково згубно впливають на рослини, а потужні штормові вітри часто призводять до опадання листя, ускладнюючи фотосинтез.

Сорт Кавендіш становить більшість експортуваних бананів завдяки своїй високій врожайності, смаковим якостям та стійкості. Водночас відсутність генетичної різноманітності робить цю культуру вразливою до стрімких змін клімату та появи нових хвороб.

Глобальне потепління також провокує поширення грибкових захворювань. Чорна листкова плямистість вже скорочує здатність рослин до фотосинтезу на 80% у вологих умовах, а зміни температури та розподілу опадів сприяють розмноженню фузаріозної хвороби раси 4, яка знищує цілі плантації Кавендіш.

Christian Aid закликає найбагатші країни світу, які мають найбільший вплив на зміну клімату, відмовитися від викопного палива та виконати зобов’язання щодо фінансування допомоги уразливим спільнотам для адаптації до нових умов.

Як наголосила директорка з питань політики та кампаній Christian Aid Осай Оджіго, «Банани – це не лише найулюбленіший фрукт у світі, а й важливе джерело їжі для мільйонів людей. Ми повинні усвідомити небезпеку, яку зміна клімату становить для цієї життєво важливої культури».