Черги на кордоні з Казахстаном гальмують експорт фруктів з Узбекистану

Фруктовий бум Узбекистану гальмують прикордонники

На прикордонних переходах між Узбекистаном і Казахстаном спостерігаються багатокілометрові затори вантажних автомобілів — водіям доводиться чекати на проїзд до трьох діб. Така ситуація суттєво ускладнює експорт свіжих фруктів з Узбекистану, який цього року став одним із небагатьох стабільних постачальників ранньої продукції на європейський ринок.

Про це розповідає AgroWeek

Погодні проблеми у Європі вплинули на ринок фруктів

У квітні несприятливі погодні умови завдали великої шкоди фруктовому сектору багатьох країн Європи та Азії. Зокрема, у Польщі зафіксовано масові пошкодження квіток яблуні, черешні та інших кісточкових культур, особливо у Люблінському та Мазовецькому воєводствах. Через це втрачено значну частину врожаю малини. Також сильні заморозки вразили Анатолію та східні регіони Туреччини, що призвело до зниження врожаю вишні та черешні, які традиційно постачаються до країн ЄС.

Молдова, Угорщина, Болгарія та Румунія також повідомляють про значні втрати врожаю кісточкових фруктів і ягід через весняні холоди.

“У Польщі зафіксовано масові пошкодження квіток яблуні, черешні та інших кісточкових фруктів, особливо в Люблінському та Мазовецькому воєводствах. Втрачена значна частина врожаю малини. Анатолії та частини Східної Туреччини, вплинувши на врожай вишні та черешні, які традиційно поставляються до ЄС”.

Узбекистан зберігає стабільність, але стикається з логістичними викликами

На тлі масових втрат врожаю в інших країнах, Узбекистан залишився одним із небагатьох стабільних експортерів ранніх фруктів — місцеві сади не постраждали від весняних заморозків. Проте стрімке зростання обсягів експорту виявило слабкі сторони логістичної інфраструктури країни. Пропускні пункти не справляються з потоком транспорту, а недостатній рівень цифровізації процесу оформлення створює додаткові затримки на кордоні.

Для забезпечення конкурентних позицій Узбекистану на міжнародному ринку свіжих фруктів стає критично важливим оперативне розширення та модернізація прикордонної інфраструктури.