В Україні з 1 липня 2025 року стартує виплата базової соціальної допомоги, на яку можуть претендувати й пенсіонери. Новий механізм соціальної підтримки стосується не лише літніх людей: серед отримувачів можуть бути малозабезпечені сім’ї, одинокі матері, багатодітні родини, а також діти, чиї батьки не виплачують аліменти, не здатні утримувати дитину або ж їхнє місце перебування невідоме.
Про це розповідає AgroWeek
Хто має право на базову соціальну допомогу
З 1 липня поточного року отримувати нову допомогу зможуть ті, хто вже одержує соціальні виплати, перелік яких розширено для різних категорій сімей. Усі інші види соціальної підтримки під час призначення базової допомоги тимчасово скасовуються. Від 1 жовтня 2025 року приєднатися до програми зможуть також інші особи та сім’ї, за умови відповідності встановленим критеріям вразливості.
Базова соціальна допомога нараховується на всю сім’ю, але виплачується одному із членів, котрий подав відповідну заяву. За побажанням родини кошти можна розподілити рівними частинами між усіма повнолітніми членами. Сім’єю вважаються люди, які живуть разом, мають спільний побут і обов’язки.
«Виплата надається строком на шість місяців і може бути автоматично продовжена ще на пів року, але не більше ніж триватиме проєкт».
Як розраховуватимуть розмір допомоги для пенсіонерів
Сума базової допомоги визначатиметься як різниця між загальним доходом сім’ї та встановленою базовою величиною. Раніше для розрахунків використовувався прожитковий мінімум, але тепер це фіксована сума — 4500 гривень.
- Перший член сім’ї — 100% базової величини, тобто 4500 грн.
- Кожен наступний член — 70%, тобто по 3150 грн.
- Кожна дитина до 18 років чи особа з інвалідністю І або ІІ групи — 100%, тобто 4500 грн.
Особам пенсійного віку, які не отримують пенсію через відсутність необхідного стажу, базова величина визначатиметься пропорційно до їх страхового стажу. Чим більший стаж, тим вища сума допомоги. Для пенсіонерів застосовуються такі коефіцієнти:
- менше 10 років стажу — 53% (2385 грн);
- від 10 до 20 років — 62% (2790 грн);
- від 20 до 30 років — 70% (3150 грн);
- 30 і більше років — 88% (3960 грн).
Така система дозволить адресно підтримати найбільш вразливі категорії населення, забезпечуючи підтримку відповідно до їхніх потреб і реального фінансового становища.