У компанії AGROMINO особливу увагу приділяють заходам із збереження вологи в ґрунті, що особливо актуально в умовах нестачі опадів. Головний агроном Ярослав Мисник, під керівництвом якого перебуває близько 32 тисяч гектарів на Харківщині, поділився комплексом рішень, які дозволяють мінімізувати ризики, пов’язані з дефіцитом вологи.
Про це розповідає AgroWeek
Технології сівби та вибір гібридів
В AGROMINO посівна проводиться у максимально стислі строки для найефективнішого збереження вологи. Додатково використовуються зменшені норми висіву насіння — агрономи обирають середнє значення між рекомендованими нормами для зон із різним рівнем зволоження. При цьому Ярослав Мисник наголошує на індивідуальному підході до кожної культури й гібриду:
«Кожен виробник дає свої рекомендації, а оскільки ми вирощуємо багато гібридів, то й норми висіву навіть по одній культурі в нас можуть бути дуже різні. Звичайно, обов’язково корегуємо норму висіву з урахуванням фактичної вологості ґрунту на момент сівби».
Щороку у компанії висівають близько 100 гібридів кукурудзи та майже стільки ж гібридів соняшнику. Для об’єктивної оцінки нових сортів закладають виробничі досліди на різних площах у кількох зонах, порівнюючи їх із стабільними гібридами, які давно вирощують. При виборі кукурудзи перевага надається гібридам із нижчим ФАО, що дозволяє забезпечити швидшу вологовіддачу та більш раннє цвітіння — це допомагає уникнути впливу тривалих періодів спеки, як це було впродовж понад п’яти днів при температурі понад 40 °С у критичний для кукурудзи час минулого року. Більшість гібридів кукурудзи нині мають ФАО 250–300, а лише частково зберігають у виробництві гібриди з ФАО 320–350. Стосовно сої — тут віддають перевагу сортам із вегетаційним періодом 90–115 днів, що дозволяє розтягнути збір урожаю та зменшити ризик потрапляння в пікову спеку під час важливих фаз розвитку рослин.
Оптимізація ґрунтообробітку та управління сівозміною
AGROMINO застосовує комбінований підхід до обробітку ґрунту, враховуючи особливості кожного поля та культури. Основним інструментом служить глибоке розпушування, що сприяє максимальному накопиченню й проникненню вологи в ґрунт, адже саме в осінньо-зимовий період випадає більшість продуктивної вологи. Додатково після кукурудзи на легких ґрунтах використовують strip-till, а оранку — мінімально. Озиму пшеницю висівають після дискування, зазвичай після сої або соняшнику як попередника.
Якщо сівозміна не потребує коригування, агрономи намагаються максимально використовувати глибоке розпушування із локальним внесенням добрив. Ярослав Мисник підкреслює ефективність цієї технології саме для їхньої зони господарювання, що підтверджують і багаторічні спостереження, і результати дослідів.
Завдяки масштабному аналізу ґрунтів, проведеному в компанії, вдалось виявити низку проблем і оперативно їх вирішити, що дозволило покращити стійкість агросистеми до дефіциту вологи.