В Україні активно розвивається переробка аграрної продукції, зокрема овочів. Цукрова кукурудза виступає одним із лідерів у цій сфері. Це овоч, який добре підходить для переробних підприємств завдяки можливостям заморозки, консервації та вакуумної упаковки. Цукрова кукурудза займає друге місце за значенням для переробних підприємств після томатів.
Про це розповідає AgroWeek
Попри глобальну популярність кукурудзи, в Україні рівень споживання цукрової кукурудзи на душу населення становить приблизно 3,5 кілограма на рік. Для порівняння, у США цей показник досягає 17 кілограмів.
«Наразі ми маємо по всій країні певний дефіцит. Навіть більше, ми, українці, маючи можливість вирощувати цукрову кукурудзу на своїх полях, закуповуємо її закордоном. До вторгнення торгова марка «Бондюель» завозила солодку кукурудзу з росії, тепер цей імпорт надходить з Угорщини та Польщі», – зазначив засновник і директор компанії «Мнагор» Михайло Нагорняк.
Компанія «Мнагор» вирішила змінити цю ситуацію, почавши з генетики. Традиційно в Україні домінує жовтий колір кукурудзи, проте компанія створила гібридний сорт білої кукурудзи «Білий Кролик», яка вже стала популярною. Цього року її вперше законсервували у промислових масштабах.
«В цьому році ми вперше законсервували нашу кукурудзу з білими зернами. Це зробила торгова марка «Бабусин продукт» на Черкаському підприємстві «Агроспецпроєк». Наразі вдалось виготовити приблизно 40 тисяч банок. Такою кукурудзою вже зацікавились в Японії та ЄС», – додав керівник компанії.
Окрім білої кукурудзи, «Мнагор» створила двокольорову кукурудзу «Біколор», яка має і білі, і жовті зернини на одному качані. Також розроблено гібридний сорт «Мармурова», що займає близько 60% вітчизняного ринку цукрової кукурудзи біколор-типу.
«Ми фактично піонери ринку. У селекції, створюючи нові сорти, я залучив навіть штучний інтелект, щоб дізнатися його бачення розвитку селекції. Ми працювали півроку над цим, аналізуючи всі лінії нашої компанії», – повідомив Михайло Нагорняк, презентуючи першу в світі фіолетову суперсолодку цукрову кукурудзу сорту «Бордо». Такі форми кукурудзи з фіолетовими та чорними зернами існували, але ніколи не були суперсолодкими.
Компанія не зупинилася на досягнутому. У них з’явився новий гібридний сорт «Український Біколор», який офіційно зареєстровано в реєстрі сортів України. Цей сорт був створений у колаборації зі штучним інтелектом, поєднуючи червоні, жовті, білі, зелені та фіолетові насінини. Результат – унікальний узор першої в світі мультикольорової суперсолодкої кукурудзи «Вишиванка».
«Такої кукурудзи немає ніде, окрім України. Вона вже викликала жвавий інтерес у багатьох країнах світу», – наголосив селекціонер.
Відомо, що антоціани – це природні пігменти, які надають рослинам червоного, фіолетового або синього забарвлення, мають антиоксидантні властивості та здатні захищати рослини від ультрафіолетового випромінювання. Кукурудза з фіолетовими зернами виявляється більш стійкою до стресових умов, таких як посуха та екстремальні температури.