Оцінка ступеня розвитку кіркового шару тимуса для визначення імунного стану птиці

Ступінь розвитку кіркового шару часточок найважливіший за оцінювання імуноморфологічного стану тимуса птиці

Під час аналізу імуноморфологічного стану тимуса у птиці ключове значення має визначення ступеня розвитку кіркового шару часточок. Саме цей показник є основним критерієм для оцінки функціонального потенціалу органу та своєчасного виявлення імунодефіцитних станів.

Про це розповідає AgroWeek

Детальні морфологічні ознаки стану тимуса

Для комплексної оцінки стану тимуса фахівці звертають увагу на кілька морфологічних характеристик. Серед них: рівномірність товщини кіркового шару, ширина світлішої (піронінофільної) підкапсулярної зони, щільність і рівномірність заповнення клітинами кіркової й мозкової речовини, однорідність клітинного складу, розміри та кількість тимусних тілець, ступінь васкуляризації й площа зрізів судин. Також важливими є ступінь оголення епітеліоретикулярної основи, формування тяжів клітин і сполучної тканини, наявність груп і фолікулярних скупчень клітин із піронінофільною цитоплазмою та бластів.

Ознаки імунодефіцитного стану у тимусі птиці

Зниження розмірів кіркової речовини є суттєвим маркером розвитку імунодефіциту. В окремих випадках кірковий шар майже зникає, залишаючись лише у вигляді поодиноких скупчень лімфоцитів, які розташовані розпушено та відсунені у глибину часточок пухкою сполучною тканиною під капсулою. У тій зоні часточок, де зазвичай знаходиться кора, можуть спостерігатися глибчасті продукти розпаду клітин і гіалінові краплі.

Важливою ознакою розвитку імунодефіцитного стану в тимусі є зменшення розмірів кіркової речовини.

Мозкова речовина тимуса характеризується наявністю численних кістозних порожнин, різко розширених судин, периваскулярного набряку, відтискання та орієнтації тяжів клітин і сполучної тканини повздовж судин. Подібні морфологічні зміни надають мозковій речовині неоднорідного, пористого та грубого вигляду. Часточки органа можуть зменшуватися та бути оточені жировою тканиною.

Раніше вже було висвітлено особливості розвитку імунодефіциту в селезінці птиці, що дозволяє комплексно підходити до діагностики імунних порушень у птахівницьких господарствах.