Несправжня борошниста роса соняшнику (Plasmopara halstedii) є поширеним захворюванням, яке зустрічається в усіх регіонах вирощування цієї культури. Враження цією хворобою може набувати як дифузного, так і локального характеру, залежно від умов розвитку рослин.
Про це розповідає AgroWeek
Типові симптоми на різних стадіях розвитку
У фазі від трьох до шести листків уражені рослини чітко відстають у рості, їх листя дрібніше, а стебло – тонке з помітними хлоротичними плямами, які тягнуться вздовж центральної жилки листка. З нижнього боку листя з’являється характерне світло-сіре нашарування, що є спороношенням збудника хвороби. Такі рослини нерідко гинуть ще до цвітіння, а якщо розвиваються далі – формують дуже дрібні кошики без насіння.
Однією з форм прояву захворювання є карликовість: стебло стає вкороченим і потовщеним, що пов’язано з недорозвиненими міжвузлями.
Симптоми ураження пероноспорозом на соняшнику
На верхній частині листка можна помітити кутасті світло-зелені плями, а на нижньому боці – білувато-сіре нашарування спороношення.
“Рослини цвітуть, але утворюють недорозвинене щупле насіння”.
При прихованій формі захворювання явних зовнішніх симптомів не спостерігається, проте врожайність таких рослин значно знижується. Локальне ураження, або вторинна інфекція, найчастіше проявляється після фази цвітіння. У цей період на листках з’являються світлозелені плями, а знизу знову помітне світло-сіре спороношення грибоподібного організму.
Інтенсивний розвиток хвороби спостерігається за умов підвищеної вологості ґрунту і повітря, а також при температурі +12…+15 °С. Варто зазначити, що з кожним роком аграрії дедалі більше віддають перевагу гібридам соняшнику зі стійкістю до несправжньої борошнистої роси.