Комплексний захист від білокрилки: хімічні препарати, народні методи та природні вороги

Боротися з білокрилкою треба комплексно – від хімії до ароматних рослин та сівозміни

Ефективна боротьба з білокрилкою на капусті та інших овочевих культурах вимагає комплексного підходу: застосування хімічних засобів, народних методів і залучення природних ворогів. Про це повідомила Ірина Іщенко, заступниця начальника відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області.

Про це розповідає AgroWeek

Причини появи білокрилки та особливості її розвитку

За словами фахівчині, білокрилка найчастіше уражає рослини в умовах закритого ґрунту при високій температурі та вологості. Факторами, що сприяють розмноженню шкідника, є надмірно густі посадки, недостатня вентиляція та обприскування замість поливу. Повністю знищити білокрилку складно, адже на одній рослині можуть розвиватися одночасно декілька поколінь шкідника, тому за сезон необхідно проводити кілька обробок.

«Білокрилка з’являється частіше в закритому ґрунті, ніж у відкритому. Також на її появу можуть впливати такі фактори, як занадто густа посадка, погана вентиляція та обприскування замість поливу», – пояснила вона.

Для досягнення максимального ефекту від обприскування розчин слід наносити вранці або ввечері, у суху погоду, за 4–8 годин до опадів. Особливу увагу потрібно приділяти нижній частині листків, де найчастіше скупчуються шкідники. Якщо капуста вирощується в теплиці, можна також використовувати фумігатори для швидкого усунення білокрилки.

Дієві народні засоби та профілактичні заходи

У випадку незначного зараження Ірина Іщенко рекомендує скористатися народними розчинами:

  • Попільний: стакан деревного попелу на 3 літри окропу, настоювати 3 доби, процідити та використовувати раз на 10 діб.
  • Аміачний: 1 столова ложка нашатирного спирту на відро води; раз на місяць додавати таблетку нікотинової кислоти. Не можна використовувати частіше через ризик накопичення нітратів.
  • Оцтовий: 50 мл яблучного оцту та 30 г мильної стружки на 10 літрів води. Обприскувати щотижня, після цього обробити листя низом меленим гірким перцем.
  • Тютюновий: 2 склянки тютюну на 1 літр води. Для профілактики – раз на 15 діб, для лікування – три дні поспіль.
  • Дігтярний: 5 мл березового дьогтю на відро води, обробляти за появи шкідника.
  • Вапняний: 0,5 кг хлорного вапна на 10 літрів води, настоювати 5 годин, використовувати раз на 15 діб.

Такі засоби можна використовувати на будь-якому етапі вегетації. Їхніми перевагами є доступність і безпечність для складу врожаю.

Додатково для боротьби з білокрилкою рекомендується залучати природних ворогів комахи – сонечка та енкарзії, а також використовувати фотозахисні сітки з дрібною структурою. Клейові пастки ефективні для вилову дорослих особин, але не впливають на личинок та не рекомендовані під час цвітіння. Освітлення в теплиці може приваблювати білокрилку, яка гине біля ліхтарів.

Для профілактики фахівчиня радить висаджувати декоративні рослини з яскравим запахом – тютюн, шавлію, лаванду, декоративний полин, дотримуватись сівозміни, регулярно провітрювати теплиці та прибирати рослинні залишки після збору врожаю.