У Київській області, у Великій Олександрівці, на демонстраційній платформі проєкту «Прибуткове поле» впроваджено дослідний посів кукурудзи з використанням технології Strip-Till. Проєкт ініційований AgriLab у партнерстві з іншими компаніями та має на меті дослідити, а також наочно продемонструвати агротехнологічні рішення, що здатні забезпечити стабільний прибуток сільгоспвиробникам, враховуючи регіональні особливості та виклики.
Про це розповідає AgroWeek
Експериментальна платформа для впровадження сучасних агрорішень
«Прибуткове поле» стало не просто полем для вирощування культур, а справжньою експериментальною платформою для моделювання різних виробничих сценаріїв та порівняння ефективності агротехнологій.
«Це не просто поле — це експериментальна платформа, де ми тестуємо інновації, моделюємо виробничі ситуації та порівнюємо ефективність агротехнологій», — коментує Ярослав Бойко, CEO AgriLab.
Цьогорічний посів відбувся з використанням сучасних інструментів точного та відновлювального землеробства: зонування, змінна норма висіву, диференційоване живлення, підбір макро- і мікроелементів відповідно до аналізу ґрунту, а також акцент на збереженні та накопиченні вуглецю. Головна мета — показати, як ресурсозберігаючі технології впливають на продуктивність, економічну ефективність та стійкість господарства й надати аграріям чіткі метрики для впровадження інновацій на практиці.
Практичне тестування та демонстрація ефективних технологій
Підготовка полів для проєкту розпочалася ще навесні, включаючи тестування різних підходів для ефективного управління рослинними залишками. На демонстраційній ділянці було організовано три різні зони на одному полі після вирощування кукурудзи. Тут випробували сучасні рішення BEDNAR: коток-подрібнювач BEDNAR DURACUT TE 12400 та роторний MULCHER MZ, щоб забезпечити рівномірне мульчування та якісний розподіл органічної маси по полю. На третій ділянці залишили стерню без подрібнення, відразу застосувавши смуговий культиватор.
Перед сівбою на окремих ділянках застосували strip-till для обробітку ґрунту, використовуючи BEDNAR STRIP-MASTER, що формує смуги глибиною до 25 см (максимально — 35 см), одночасно вносячи добрива на глибину 20 см згідно з агрохімічним аналізом ґрунту. Такий підхід дозволяє зберігати оптимальну вологу, зменшити втрати, скоротити кількість технологічних операцій — а отже, і витрати пального, а також забезпечити ефективний контроль ерозії ґрунту.
Висів кукурудзи здійснювали просапною сівалкою з міжряддям 70 см. Підхід до управління полем базується на індивідуальних технологічних картах для кожного поля. У межах проєкту експериментують із різними практичними рішеннями — способами обробітку, підбором посівного матеріалу, добривами, способами їх внесення, а також впроваджують елементи точного землеробства та цифровізації.
Максим Чикунов, маркетинг-менеджер BEDNAR в Україні, підкреслює, що головна мета участі компанії у проєкті — допомогти аграріям отримати об’єктивні дані про економічну ефективність різних технологій. За його словами, польові дослідження охоплюють не лише Київську область, а й Полтавську, Вінницьку та Одеську. У межах цих досліджень аналізують як посіви кукурудзи й соняшнику за технологією Strip-Till, так і технології посіву сої: традиційну, мінімальну, Strip-Till та прямий посів по стерні попередника.