Кожне сільськогосподарське поле має свої особливості, тому підхід до боротьби з бур’янами у посівах дводольних культур вимагає індивідуального підбору засобів захисту. Фахівці компанії Ukravit рекомендують аналізувати типи переважаючих бур’янів та вибирати відповідні рішення для ефективного контролю небажаної рослинності.
Про це розповідає AgroWeek
Вплив погодних умов на розвиток бур’янів
Протягом квітня та першої половини травня 2025 року на більшості територій країни спостерігалися декілька хвиль приморозків та тривалий період знижених температур. Це загальмувало ріст і розвиток культурних рослин, однак бур’яни, маючи високу стійкість до несприятливих умов, продовжували активно розвиватися, створюючи значну конкуренцію для посівів дводольних культур. Особливо вразливими залишаються соняшник і соя, в яких гербокритичні періоди досить тривалі та ще більше збільшуються під впливом несприятливої погоди. У цей час рослини не здатні повноцінно конкурувати за вологу, світло та поживні речовини із бур’яновою рослинністю, що ставить під загрозу врожайність дводольних культур.
Рекомендації з вибору гербіцидів та технологічні особливості застосування
За словами керівника департаменту агротехнологій Ukravit Олександра Мигловця, у випадку переважання злакових видів бур’янів рекомендується застосування препаратів із групи грамініцидів. Такий гербіцид здатний комплексно знищувати як кореневу систему, так і наземні частини бур’янів, залишаючись безпечним для культурних рослин.
«Між тим соняшник і соя мають досить тривалі гербокритичні періоди, що додатково “розтягуються” за несприятливих погодних умов, під час яких вони не в змозі конкурувати за життєво важливі ресурси із сегетальною рослинністю, і це створює серйозну загрозу їх розвитку», – зазначає Олександр Мигловець.
Для ефективного контролю як однорічних, так і багаторічних злакових бур’янів, а також падалиці зернових і кукурудзи у посівах дводольних культур фахівці рекомендують гербіцид Кельт (діюча речовина – флуазифоп-п-бутил, 150 г/л). Особливість цього препарату в тому, що флуазифоп-п-бутил швидко проникає через листя, трансформується у вільну кислоту та розповсюджується судинною системою рослини, накопичуючись у кореневищах і меристемах злаків. Діюча речовина інгібує фермент ацетил-КоА карбоксилазу, що призводить до зупинки синтезу фосфоліпідів, а отже, до припинення клітинного росту бур’янів. Уже через кілька годин після обробки зростання бур’янів зупиняється, листя втрачає забарвлення, а за 2-3 тижні бур’яни повністю відмирають.
Гербіцид Кельт характеризується високою селективністю до культурних рослин, у тому числі й овочевих культур, не викликає фітотоксичності чи опіків листя після застосування. Його використання не чинить негативного впливу на наступні культури у сівозміні, а гнучке «технологічне вікно» дозволяє проводити обробки у зручний для аграріїв час, забезпечуючи надійний захист дводольних культур.