В Україні існує реальна загроза зупинки нових проєктів у сфері зеленої енергетики через труднощі з зміною цільового призначення земельних ділянок, на яких планується їх реалізація.
Про це розповідає AgroWeek
Інвестори зазначають, що на сьогоднішній день зміна цільового призначення земель неможлива, що ставить під загрозу розбудову нових проектів відновлювальної енергетики (ВДЕ).
«Змінити цільове призначення земельних ділянок станом на сьогодні неможливо, що, в свою чергу, ставить під загрозу розвиток нових ВДЕ-проєктів».
Асоціації галузі підкреслюють необхідність доопрацювання законопроєкту №12283, який вже був проголосований у парламенті в першому читанні. Це доопрацювання є критично важливим для вирішення земельних питань, що заважають розбудові нових ВДЕ.
«До другого читання законопроєкт винесений з нормами, які дозволяють зміну цільового призначення земельних ділянок на підставі детальних планів території (ДПТ). Але тільки за умови, якщо ці плани розроблені на основі схем планування територій району чи області», — додають представники інвесторів.
Крім того, галузь закликає до змін у деяких положеннях законопроєкту, що дозволило б розробляти ДПТ з урахуванням схем планування (якщо вони є), а не лише на їх основі. Це, в свою чергу, допоможе розблокувати можливість зміни цільового призначення земель та запуску нових ВДЕ-проєктів.
Інвестори підкреслюють, що доопрацювання законопроєкту може відкрити шлях до створення 4–6 ГВт нових «зелених» потужностей протягом найближчих трьох років.
Нагадаємо, що Асоціація сонячної енергетики України раніше повідомляла про прискорення будівництва сонячних електростанцій в Україні з середини 2024 року, що стало можливим завдяки скасуванню державою мита та ПДВ на імпорт обладнання для інвесторів.