Європейська комісія офіційно схвалила перелік перехідних заходів для підтримки українського експорту до Європейського Союзу. Ці нововведення набудуть чинності з 6 червня 2025 року, одразу після завершення дії автономних торговельних заходів для України, відомих під назвою «торговельний безвіз».
Про це розповідає AgroWeek
Нові правила для українського бізнесу
За словами речника Єврокомісії Балажа Уйварі, ухвалений імплементаційний акт вже затверджено відповідним комітетом і він розпочне діяти в зазначену дату. Уйварі підкреслив, що система автономних торговельних заходів, яка діяла з 2022 року, створила для України пільгові умови експорту на європейський ринок. Тепер ЄС прагне знайти довгострокове рішення, зосереджуючись на поглибленій та всеохоплюючій угоді про вільну торгівлю (ПВЗВТ), яка функціонує між Україною і ЄС з 2016 року. Переговори щодо її оновлення та модернізації тривають.
«Дійсно, нещодавно я отримав інформацію, що відповідний імплементаційний акт був прийнятий у відповідному комітеті, а отже, він набуде чинності. Наразі ми очікуємо, що це станеться 6 червня», – заявив Уйварі, відповідаючи на питання журналістів.
Перспективи для українського експорту у 2025 році
Речник Єврокомісії також зазначив, що, попри перехід до нових правил, європейський ринок зберігає відкритість для українських товарів. Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, міністерка юстиції Ольга Стефанішина наголосила, що наразі про припинення режиму вільної торгівлі між Україною та ЄС не йдеться, і сторони вже домовилися працювати над довгостроковим вирішенням цього питання у стислі терміни.
Ольга Стефанішина підкреслила, що Європейський Союз розуміє особливу важливість передбачуваних та зрозумілих умов торгівлі для України, особливо в умовах війни, а також значення аграрного експорту для економічної стійкості країни. За її словами, є політична воля досягти балансу в цьому питанні до кінця липня 2025 року.
Нагадаємо, що дія автономних торговельних заходів (АТМ), які лібералізували торгівлю між Україною та ЄС, завершується 5 червня 2025 року, після чого набудуть чинності нові перехідні правила.