В Україні планують заборонити конфіскацію землі та іншого майна, яке було передане у приватну власність понад десять років тому. Деякі аналітики попереджають, що така ініціатива може мати негативні наслідки, зокрема призвести до легалізації незаконно отриманих земельних ділянок та інших активів.
Про це розповідає AgroWeek
Це може стати реальністю в результаті ухвалення Верховною Радою законопроекту №12089 «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» у другому читанні, автором якого є Ігор Фріс з партії «Слуга народу» та інші народні депутати. Загалом документ підтримали 273 депутати України.
Перспективи законопроекту та його критика
Автори законопроекту пропонують заборонити витребування нерухомого та рухомого майна, якщо його передали у приватну власність більше десяти років тому. Проте деякі критики вважають, що така норма може означати, що ділянки, незаконно передані у приватну власність за часів президента-втікача Віктора Януковича, не підлягатимуть поверненню державі.
У Центрі протидії корупції (ЦПК) попередили, що під аргументацією «посилення захисту прав добросовісного набувача» цей законопроект може призвести до легалізації махінацій із земельними оборудками, включно зі схемами Комарницького.
«Якщо так званий “добросовісний набувач” купує/отримує незаконно виведену з власності держави чи громади землю чи нерухомість 10 років після корупційної оборудки, то держава чи громада втрачають право повернути ці активи», – зазначили в ЦПК.
Небезпеки легалізації земельних оборудок
Крім того, існує ризик, що можуть бути незаконно відчужені землі, які за законодавством не підлягають передачі (наприклад, пляжі біля моря чи ділянки лісу). Таким чином, «добросовісні набувачі» усвідомлюють, що ці активи не можуть бути придбані легально. Це може призвести до того, що низка земельних ділянок, які наразі розслідуються правоохоронними органами, будуть визнані законними.