В Україні діє механізм безмитного експорту сої та ріпаку для виробників

В Україні запровадили експортне мито на сою та ріпак

Кабінет Міністрів України затвердив умови, за яких виробники сої та ріпаку можуть експортувати ці культури без сплати експортного мита. Відповідна постанова уряду № 1256 від 3 жовтня 2025 року вже оприлюднена на офіційному порталі.

Про це розповідає AgroWeek

Умови отримання пільги для експортерів олійних культур

Згідно з новими правилами, право на звільнення від мита мають експортери, які самостійно виростили насіння сої та ріпаку, а також сільськогосподарські кооперативи, що експортують продукцію, вирощену їхніми членами. Щоб скористатися пільгою, необхідно отримати експертний висновок про походження товару. Цей документ має бути виданий Торгово-промисловою палатою України (ТППУ) або її регіональними підрозділами на кожну експортну партію окремо. Саме цей висновок визнається митними органами достатнім підтвердженням для застосування пільги.

Обмеження та контроль за безмитним експортом

Пільговий режим не поширюється на експорт через посередників, зокрема за договорами комісії, консигнації, доручення чи агентськими угодами. Також обмеження стосується сільськогосподарських кооперативів, створених або зареєстрованих після набрання чинності законом про мита.

Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства відповідатиме за впровадження системи моніторингу, яка забезпечить відповідність даних в експертних висновках інформації з Державного аграрного реєстру щодо обсягів продукції, експортованої без сплати мита. Державна митна служба щомісяця інформуватиме Мінекономіки про обсяги безмитного експорту.

ТППУ рекомендується організувати контроль за видачею експертних висновків, уникати дублювання документів щодо вирощування та збору культур на тих самих земельних ділянках, а також передавати щомісячні звіти про видані висновки до Мінекономіки.

Ця постанова набрала чинності з моменту її опублікування.