Всеукраїнська асоціація громад, яка представляє інтереси територіальних громад сіл, селищ і міст, звернулася до Президента України з проханням врахувати позицію Асоціації під час розгляду та підписання Закону України «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період» (реєстр. №6013), прийнятого Верховною Радою 9 січня 2025 року.
Про це розповідає AgroWeek
“Основні зауваження та ключові проблеми прийнятого Закону”
Основні проблеми нового Закону
Зокрема, частина 1 статті 13 Закону вводить заборону на створення комунальних підприємств, включаючи різні організаційно-правові форми, такі як комунальні комерційні підприємства, спільні комунальні підприємства тощо. Ця заборона набирає чинності через шість місяців після прийняття Закону.
Проблема посилюється новацією у пункті 6 статті 17, яка доповнює Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» статтею 60-2, що надає органам місцевого самоврядування право створювати комунальні підприємства, що призводить до колізії норм, які набирають чинності одночасно.
Стаття 17, частина 1 забороняє створення комунальних підприємств, а нова стаття 60-2 дозволяє їх створення. Це ставить органи місцевого самоврядування у складне правове становище, оскільки правотворча діяльність передбачає пріоритет норм, що ввели пізніше.
Наслідки для місцевого самоврядування
Законом також передбачається скасування норм Господарського кодексу, які регламентують утворення та управління комунальними підприємствами. Втрата критично важливих норм ускладнить реалізацію повноважень органів місцевого самоврядування. Наприклад, частина 3 статті 3 Господарського кодексу визначала діяльність негосподарюючих суб’єктів, що дозволяло створювати допоміжні юридичні особи, такі як централізовані бухгалтерії.
Крім того, Законом не передбачено механізмів для комунальних установ, яким громади передають майно на праві оперативного управління, що може призвести до втрати прав на це майно.
Правове регулювання також викликає занепокоєння щодо майна, переданого комунальним підприємствам у разі їх реорганізації. Частина 6 статті 14 Закону не вказує, як має бути вирішена доля такого майна, що є критично важливим для місцевого самоврядування, особливо після адміністративного укрупнення громад у 2020-21 роках.
Загалом, текст Закону містить багато суперечливих норм, які можуть порушити системність законодавства, створюючи ризики для прав і законних інтересів, що призведе до хаотизації правозастосування.