Компанія LTG Cargo, що входить до групи LTG (залізниці Литви), ініціювала внутрішнє розслідування щодо постачання ріпакової олії, яку виробляє білоруська компанія «Агропродукт» з сировини, вилученої з окупованих територій України.
Про це розповідає AgroWeek
За інформацією LRT.lt, перевезення ріпакової олії було призупинено, зокрема, минулого тижня на станції Кяна затримали 8 вагонів, які прямували до порту Клайпеди. Ця білоруська олія, виготовлена з ріпаку, вирощеного в Херсонській області, призначалася для Норвегії, Ізраїлю, Китаю, ОАЕ та В’єтнаму.
Згідно з даними LTG Cargo, у 2024 році через Литву вже пройшло майже 50 тисяч тонн олії «Агропродукт». Проте, розслідувачі вказують, що фактичний обсяг значно більший, оскільки минулого року транспортуванням цих вантажів у Литві займалися три компанії: Gen Cargo, Baltijos Pervežimai та Baltic Cargo Agent.
Компанії стверджують, що не знали про походження сировини з окупованих територій. Додатково, «Агропродукт» не входить до списку санкцій, а вантажі проходили всі необхідні митні перевірки та фільтри LTG.
Міністерство сільського господарства Литви пояснило, що ЄС не забороняв імпорт продовольства, а щодо ріпакової олії не вводилися підвищені мита. Єдиний спосіб обмежити ввезення продукції з росії та білорусі — створити умови, за яких вона стане неконкурентоспроможною, але такі рішення повинні ухвалюватися на рівні Євросоюзу.
Голова Білоруського розслідувального центру (БРЦ) Станіслав Івашкевич у коментарі виданню наголосив на оперативності реакції Литви на розслідування журналістів. «Ми звикли, що Литва досить оперативно реагує на журналістські розслідування щодо обходу санкцій, але я б сказав, що це один із найшвидших ефектів, який був. Ми чекали на реакцію, але нас здивувала швидкість», — зазначив Івашкевич.
Розслідувачі також виявили, що українське зерно з окупованих росією територій вивозиться до білорусі, зокрема під тиском на українських фермерів. Як вказується, російська окупаційна влада закуповує ріпак «як мінімум на 30% нижче за ринкову вартість», що свідчить про тиск на українських аграріїв.