Чому Євросоюз готується скасувати торгові преференції для України

Чому Європа проти імпорту української продукції

Після початку повномасштабної агресії росії проти України Європейський Союз запровадив безпрецедентні пільги для українського експорту, скасувавши мита, квоти та інші обмеження. Проте вже з 5 червня поточного року ці торгові преференції можуть бути переглянуті, що поставить під загрозу експорт вітчизняного меду, кукурудзи, томатів, а також молочних продуктів.

Про це розповідає AgroWeek

Політичний контекст впливає на рішення ЄС

Перший віцепрезидент Торгово-промислової палати Михайло Непран підкреслив, що рішення про скасування чи продовження преференцій залежить не лише від економічних показників, а й від політичної ситуації в окремих країнах Євросоюзу. Зокрема, в Румунії нещодавно переміг кандидат із проукраїнською позицією, тоді як у Польщі вибори ще тривають і фігурують кандидати з різними поглядами щодо України.

«У Польщі є два кандидати: один поміркований, який ставиться до України позитивно, а є, образно кажучи, антиукраїнський. І ось ці пільги, при тому, що, з економічного погляду, вони не так сильно впливають на Польщу, розігруються активною політичною картою. І це відбувається і у великих країнах», – говорить експерт.

За словами Михайла Непрана, питання пільг для українського експорту вийшло за межі економічної площини та стало інструментом політичної боротьби. Теми допомоги Україні часто використовують політики з антиукраїнською чи проросійською риторикою, аби впливати на виборців, переконуючи їх у нераціональному використанні їхніх податків на підтримку Києва.

Захист аграрного ринку Європи

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин наголошує, що одним із головних мотивів обмеження українського експорту є прагнення ЄС захистити власний аграрний ринок. Більшість фермерів країн Євросоюзу отримують приблизно 70% свого доходу за рахунок державних дотацій. Тому надання повного доступу продукції з України може суттєво вплинути на стабільність їхнього прибутку та викликати хвилю невдоволення серед аграріїв держав-членів ЄС.

Питання збалансування допомоги Україні та підтримки інтересів європейських виробників залишається одним із найгостріших в політичному порядку денному Євросоюзу у травні 2025 року.