На ринку соняшнику в Україні відбувається активне протистояння між фермерами, які намагаються досягти максимальних цін, та переробниками, що зіштовхуються з низьким попитом на олію і обмеженою маржею. Ця ситуація ускладнюється нестабільністю роботи та коливаннями цін як на сировину, так і на готову продукцію.
Про це розповідає AgroWeek
Минулого тижня в чорноморських портах України відзначено зростання експортних цін на соняшникову олію на 10-20 доларів США за тонну, досягнувши 1080-1100 доларів США за тонну, а ціни на соняшниковий шрот виросли на 10-12 доларів США за тонну, до 220-225 доларів США за тонну. Це сприяло підвищенню закупівельних цін на соняшник.
Ціни на шрот підкріплюються зростанням вартості фуражних зернових в портах до 220 доларів США за тонну. Однак зростання обмежується посиленням конкуренції з боку соєвого шроту, ціни на який на світовому ринку продовжують падати.
Протягом останнього тижня закупівельні ціни на соняшник з олійністю 52% зросли на 500-1000 гривень за тонну, досягнувши 26 500-27 400 гривень за тонну з доставкою на завод. Фермери вважають, що подальше зростання цін є неминучим, і підвищили свої пропозиції до рівня 27 000-28 000 гривень за тонну FCA.
«Однак аграріям варто зважати, що внаслідок отриманих на початку сезону збитків та дефіциту сировини частина заводів розглядає можливість зупинки виробництв до нового сезону. А скорочення кількості переробників призведе до зниження конкуренції та закупівельних цін на соняшник», — пояснили фахівці.
За оцінками експертів, в Україні залишаються вільними для переробки близько 4 мільйонів тонн соняшнику, які можуть бути використані за 2-3 місяці при поточних темпах переробки (0,8-1 мільйон тонн на місяць) у разі зростання цін на олію. Додатково, навесні очікуються сезонні розпродажі сільськогосподарської продукції на всіх континентах, а Південна Америка після збору високих урожаїв збільшить пропозицію рослинної олії.
Якщо активні бойові дії в війні рф проти України припиняться, це може призвести до зниження цін на нафту на 3-5%, що, в свою чергу, посилить тиск на ціни біопалива та сировини для його виробництва.
«Якщо виправдаються прогнози щодо збільшення площ сівби соняшнику в Європі, Україні, Казахстані та рф, то з травня ціни на соняшникову олію опиняться під тиском очікувань нарощування виробництва наступного сезону», — підсумували фахівці.