Зростання ризику септоріозу озимої пшениці через накопичення збудника

Можливе стрімке поширення септоріозу озимої пшениці через накопичення збудника в посівах

Восени 2024 року в більшості регіонів України тепла погода після сівби озимих культур створила сприятливі умови для активного росту рослин. Це, у свою чергу, підвищило ймовірність ураження листя септоріозом. У центральних регіонах захворюваність сягала 5-10%, у західних — 10-15%, тоді як на півдні та сході країни хвороба не перевищувала 5%. Накопичення інокулюму в посівах може призвести до швидкого поширення хвороби після відновлення вегетації, особливо за умов достатнього зволоження та помірних температур.

Про це розповідає AgroWeek

Про це у своїй статті в журналі «The Ukrainian Farmer» зазначає кандидатка сільськогосподарських наук Тетяна Кислих.

Септоріоз є однією з найпоширеніших та найшкідливіших хвороб, що вражає листя пшениці. До групи плямистостей, об’єднаних під назвою септоріоз, входять кілька видів грибів, які за сучасною класифікацією належать до різних родин. Найбільш розповсюдженими з них є Zymoseptoria tritici (Roberge ex Desm.) Quaedvl. & Crous, Parastagonospora nodorum (Berk.) Quaedvl., Verkley & Crous та Parastagonospora avenae (A.B. Frank) Quaedvl., Verkley & Crous.

В комплексі збудників септоріозу домінуюче положення займає Zymoseptoria tritici. При ураженні рослин цим грибом на листках утворюються плями видовженої прямокутної форми, солом’яного забарвлення, на яких можна помітити дрібні чорні утворення — це пікніди збудника.

Симптоми ураження листя пшениці Parastagonospora nodorum призводять до появи лінзоподібних плям. Пікніди зазвичай важко помітити неозброєним оком. P. avenae викликає появу видовжено-еліптичних плям золотаво-брунатного кольору з жовтою облямівкою. Варто зазначити, що у 2023-2024 роках значно зросла частота ізоляції саме P. avenae.

Нагадаємо, що запаси вологи в ґрунті були поповнені, однак у деяких місцях спостерігається сильна посуха.