Лише за два тижні після вступу на посаду 47-ий президент США почав підготовку до зміни умов зовнішньої торгівлі з основними партнерами, такими як Мексика, Китай, ЄС та Канада. Запроваджені мита на імпорт товарів із цих країн можуть суттєво змінити роками напрацьовані торговельні зв’язки.
Про це розповідає AgroWeek
Хоча Україна безпосередньо не підпадає під ці зміни, їхній опосередкований вплив відчуватиметься, особливо в сегменті торгівлі з ЄС, який є найбільшим торговим партнером України за експортом та імпортом. Найбільше це стосується аграрних товарів, які становлять 60% українського експорту в 2024 році.
Динаміка українського агроекспорту
Згідно з даними Державної митної служби України, у 2024 році зовнішньоторговельний оборот агропродовольчої продукції досяг $32,66 млрд, що на 11,5% більше, ніж у 2023 році. Експорт склав $24,84 млрд, а імпорт – $7,82 млрд.
За даними International Trade Center, у 2019–2023 роках середня частка Мексики, Канади та Китаю серед постачальників агропродукції у США становила 43%, а в імпорті американської агропродукції – 47%. В умовах адміністративної турбулентності, торговий представник Тарас Качка радить Україні продовжувати експорт, незважаючи на нові виклики.
«Закрити кордон, навіть якщо у вас є угода про вільну торгівлю – ситуація нам знайома з 2023 року через заборони сусідів. Але торгівля триває, і бар’єри знімаються. Конфлікт лише підкреслює важливість угод про вільну торгівлю», – зазначив він.
Торговельні відносини з США та Канадою
У 2024 році експорт України до США становив $869 млн, що складає лише 2,08% загального експорту, але зріс на 67% у порівнянні з 2023 роком завдяки зростанню експорту металу. Імпорт зі США значно вищий – $3,4 млрд, з основним обсягом на оборонну номенклатуру та вживані автомобілі.
Що стосується Канади, у 2023 році вона посіла 35-те місце за обсягом зовнішньої торгівлі з Україною. Однак за перші шість місяців 2024 року обсяг двосторонньої торгівлі зріс на 14,7%, досягнувши близько $180 млн. Основними товарами експорту стали продукти неорганічної хімії.
Основний фокус торговельної політики України залишається на європейському Середземномор’ї, куди у 2024 році було експортовано 76,8% товарів. Експорт аграрної продукції до країн ЄС зріс на 3%, досягнувши $13,0 млрд, з часткою ЄС у агроекспорті на рівні 52,4%.
Крім того, у січні 2025 року ЄС залишився найбільшим торговим партнером України з обсягом експорту $1,8 млрд, тоді як експорт до інших країн світу становив $1,3 млрд.
Важливо зазначити, що обсяги постачань аграрної продукції до країн ЄС зросли, при цьому Іспанія стала основним покупцем, з імпортом української агропродукції на $2,69 млрд.
Зміцнення економічних зв’язків із ЄС залишається пріоритетом для України. Міністерство економіки наголошує на необхідності інтеграції українського бізнесу до європейських ланцюгів доданої вартості, що підкреслює важливість безмитного руху товарів.