Постачання пшениці на ринок Європейського Союзу можуть суттєво зменшитися — з нинішніх 6 мільйонів тонн до 1 мільйона тонн, якщо зміниться механізм експорту агропродукції до ЄС після закінчення дії автономних торговельних заходів (АТЗ).
Про це розповідає AgroWeek
Таку думку висловив президент Української зернової асоціації Микола Горбачов у коментарі для «Інтерфакс-Україна». Він зазначив:
«Ми сподіваємось, що у сезоні 2024/2025 пшениці продамо в Європейський Союз десь близько 6 млн т. Є такі чутки, що з 6 червня 2025 року існують угоди, якщо не будуть задіяні ті самі механізми, то ми зможемо експортувати по квоті лише 1 млн т. Тоді для 5 млн т нам доведеться шукати інші ринки».
Горбачов також вказав на конструктивну позицію Міністерства аграрної політики та продовольства, а також аграрних політиків, які намагаються знайти нові ринки для української агропродукції. Зокрема, перспективи відкривають країни Африки. На думку президента УЗА, навіть у разі введення обмежень з боку Європейської комісії український врожай буде повністю реалізовано.
Прогнози щодо інших зернових культур
Говорячи про інші зернові культури, Горбачов висловив упевненість, що їх обмеження не торкнуться.
«Постачання кукурудзи вже відрегульовано. Європа імпортує 20 млн т щорічно, з яких більше половини — українська кукурудза. Тому Європа, щоб вирощувати хамон і прошуто, потребує нашої кукурудзи. Її ніхто не замінить. Це (постачання з України — ред.) найшвидший шлях отримання».
Президент УЗА також вважає, що Європейський Союз не обмежуватиме закупівлю українських сої, шротів і соняшнику. Він зауважив, що наразі остаточного рішення щодо зміни правил торгівлі між ЄС та Україною немає, і переговорний процес триває.