Юридичні особи придбали 1,77% сільськогосподарських земель після відкриття ринку

Юрособи викупили 1,77% від загальної площі земель для ведення сільгоспвиробництва

Упродовж понад 16 місяців після запуску другого етапу земельної реформи в Україні юридичні особи придбали лише 1,77% від усієї площі земель, призначених для комерційного сільськогосподарського виробництва. За цей період за договорами купівлі-продажу було оформлено 148 тисяч угод загальною площею 442,7 тисячі гектарів.

Про це розповідає AgroWeek

«Враховуючи, що загальна площа земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в Україні складає 24,9 млн га, то з моменту відкриття ринку землі для юридичних осіб ними було викуплено лише 1,77% від загальної площі таких земель. Тобто застереження, що підняття ліміту на купівлю землі в одні руки призведе до масованої купівлі землі великими гравцями, і малі аграрії не матимуть доступу до ринку, не підтвердилося», – зазначив Віталій Коваль.

Динаміка продажу та роль юридичних осіб

Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль повідомив, що з початку 2024 року юридичні особи придбали 39,2 тисячі земельних ділянок, загальна площа яких становить 120,05 тисячі гектарів. Таким чином, саме юридичним особам належить 27,1% площі відчужених за договорами купівлі-продажу земель для комерційного сільгоспвиробництва.

Коваль наголосив, що лише одна юридична особа підійшла близько до законодавчого обмеження у 10 тисяч гектарів «в одні руки». Це ТОВ «Земельний край», що викупило близько 9 тисяч гектарів земельних ділянок.

Вплив відкриття ринку на ціни і фермерів

Відкриття ринку сільськогосподарських земель сприяло зростанню їх вартості. Якщо у грудні 2023 року середня ціна одного гектара становила 38,8 тисячі гривень, то вже у березні 2025 року цей показник зріс до 53,1 тисячі гривень, що на майже 37% більше. Це збільшує доходи власників паїв, які вирішили продати землю, а також розширює можливості для кредитування аграріїв під заставу земельних ділянок.

За словами міністра, за понад рік компаніям перейшло у власність лише 0,48% земель для товарного сільськогосподарського виробництва, і близько двох тисяч юридичних осіб взяли участь у ринку. Це свідчить про ефективність і збалансованість обраної стратегії ринку землі, яка зберігає доступ малих і середніх аграріїв до ресурсів, даючи їм змогу масштабувати діяльність.

Віталій Коваль зазначив, що завдяки поетапному і контрольованому відкриттю ринку Україна демонструє приклад відповідальної земельної реформи. Уряд продовжує підтримувати малих аграріїв, зокрема шляхом Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, що забезпечує до 50% гарантій для фермерів із земельним банком до 500 гектарів. Це дозволяє залучити кредити аграріям, які раніше не мали такого доступу, і створює основи для рівності можливостей у галузі.

Варто зазначити, що понад 60% угод купівлі-продажу нерухомості в Україні припадають саме на земельні ділянки.