Єврокомісія планує зміни в умовах торгівлі з Україною після 2025 року

Європейська комісія не збирається продовжувати дію чинних правил лібералізації торгівлі з Україною після 5 червня 2025 року. У той же час, повернення до режиму торгівлі, що існував до початку повномасштабної війни, не планується. Це може стати серйозним ударом для української економіки, оскільки експорт до ЄС за останні роки значно зріс.

Про це розповідає AgroWeek

Як можливий варіант обговорюють укладення угоди в межах Поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі (DCFTA). Ця угода могла б запроваджувати квоти на певні види агропродукції з України та додаткові запобіжники. Такий підхід може сприяти більшій інтеграції України в єдиний ринок Євросоюзу та підготувати її до можливого членства.

«Більшість міністрів сільського господарства висловлюються на користь більш стабільної угоди DCFTA, аніж продовження теперішнього режиму… Перевагу віддають тому, щоб рухатись у напрямку DCFTA, де будуть визначені нові обсяги експорту та імпорту», — зазначив єврокомісар з сільського господарства Крістоф Гансен, підкресливши, що це було б найкращим рішенням.

Наразі в Єврокомісії вже розпочато переговори з Києвом щодо нової угоди про торгівлю, які поки що проходять на технічному рівні, але основні переговори заплановані на найближчий час.

Анонімний співрозмовник з Єврокомісії висловив припущення, що в майбутньому заходи підтримки українського експорту будуть менш масштабними, а обсяги сільськогосподарського імпорту з України до ЄС можуть зменшитися. Це пов’язують зі змінами в керівництві Єврокомісії та новим призначенням єврокомісара з питань торгівлі, представника Словаччини Мароша Шефчовича, який змінив латвійця Валдіса Домбровскіса. Позиція Словаччини з питань торгівлі з Україною більше схиляється до позиції Польщі.

Обговорювані питання є надзвичайно чутливими, оскільки, з одного боку, в ЄС прагнуть залишити для України максимально сприятливі умови для підтримки її економіки під час війни, а з іншого — побоюються невдоволення європейських фермерів.