Європейський Союз прийняв рішення щодо впровадження високих мит на імпорт добрив із росії та білорусі, що матиме довгостроковий позитивний вплив як на ринок України, так і на ринки країн ЄС.
Про це розповідає AgroWeek
Вплив мит на ринок добрив Європи та України
Як зазначає директор з корпоративних комунікацій GROUP DF Олег Арестархов, протягом останніх років, незважаючи на санкції, імпорт азотних добрив із росії та білорусі до ЄС зростав, досягнувши понад 35% ринку. Це створило складні умови для місцевих виробників, які змушені працювати з дорогим європейським газом та дотримуватися високих стандартів прозорості, екології і соціальної відповідальності.
«Протягом останніх років ми спостерігали парадокс: попри санкційний тиск з боку ЄС, імпорт російських та білоруський азотних добрив до ЄС лише зростав. Сьогодні їхня частка в ЄС перевищила 35%».
Дешеві російські добрива, виготовлені з використанням недорогого газу, змусили багатьох європейських виробників скорочувати або зупиняти виробництво. Водночас частина цих добрив, після незаконного перепакування у країнах ЄС та маніпуляцій із сертифікатами походження, потрапляла транзитом до України. Це створило додатковий тиск на українських виробників, які, за словами Арестархова, втратили понад половину ринку карбаміду.
Перспективи після впровадження мит
Європейські виробники, які не могли конкурувати з постачальниками з росії та білорусі, шукали нові ринки збуту, зокрема і в Україні. Польща та країни Балтії залишаються серед найбільших імпортерів добрив на український ринок, що також негативно впливало на місцевих виробників.
Введення високих мит призведе до суттєвої трансформації європейського ринку добрив. Відбудеться перерозподіл основних гравців, а структура ринку зміниться і для України. За очікуваннями експертів, нелегальний імпорт російських добрив надалі здійснюватиметься лише з країн, що перебувають із рф у спільному митному просторі. Внаслідок цього поступово скоротиться і потік як російських, так і європейських добрив до України, що сприятиме зміцненню позицій українських виробників.
Олег Арестархов підкреслює, що ефект від рішення ЄС буде відкладеним, оскільки наразі ринок ЄС насичений імпортом добрив, а росія заздалегідь наростила експорт у Європу. Український ринок відчує відчутну зміну лише наприкінці року, якщо європейські політики зможуть довести рішення до кінця навіть під час переговорів щодо завершення війни.
Згідно з новими правилами, мита на добрива з рф та білорусі вводитимуться поступово — до 430 євро за тонну до 2028 року. Основна мета цих заходів — зменшити залежність ЄС від російських добрив і підтримати європейських та українських виробників.