ЄС розглядає створення нової категорії ГМ культур із мінімальними обмеженнями

У ЄС розглядають можливість створення окремої категорії ГМ культур із мінімальними обмеженнями

Європейський Союз продовжує рухатися в напрямку послаблення регуляцій щодо нових генетично модифікованих культур, які були створені із застосуванням передових геномних технологій (NGT). Більшість країн-членів підтримали компромісну ініціативу, запропоновану Польщею, що передбачає формування окремої категорії генно-редагованих культур з мінімальними обмеженнями, що дозволить прирівняти їх до звичних сільськогосподарських культур.

Про це розповідає AgroWeek

Зараз усі генетично модифіковані організми (ГМО) у ЄС підлягають суворим вимогам тестування на безпеку та простежуваність. Європейська комісія має намір створити нову категорію ГМО, отриманих за допомогою сучасних методів редагування геному, таких як CRISPR/Cas9. Ці культури мають бути регульовані менш жорстко, що значно полегшить їх комерціалізацію.

Переговори та екологічні занепокоєння

Головуючи в міжурядових переговорах, Польща ініціювала неформальне голосування 21 лютого серед національних делегацій. Це вже третя спроба досягти компромісу, зокрема в питаннях патентування нових ГМО. Незважаючи на традиційний опір з боку кількох країн Південно-Східної Європи, останнє голосування продемонструвало перевагу прихильників створення нової категорії генетично модифікованих культур.

У той же час екологічні організації закликають до відхилення цієї ініціативи, попереджаючи про ризики для навколишнього середовища, фермерів і споживачів. Екологи виступають проти критеріїв, за якими рослину можна вважати еквівалентною звичайним культурам, якщо її ДНК змінено не більше ніж у 20 точках.

Майбутні кроки

Незважаючи на те, що трансгенні культури продовжать підлягати суворим нормам Директиви про ГМО, новітні геномні технології відкривають нові можливості для редагування генетичного коду. Це викликає як ентузіазм серед науковців, так і серйозні побоювання щодо можливих ризиків. Наступного місяця постійні представники країн-членів у Брюсселі проведуть офіційне голосування щодо пропозиції Польщі. У разі схвалення аграрні міністри можуть затвердити спільну позицію ЄС уже в квітні або травні. Після цього розпочнуться переговори між Радою ЄС та Європейським парламентом, що може зайняти кілька місяців.