Впровадження вільної зони торгівлі між Європейським Союзом та Україною є важливим етапом, що дозволить Україні стати частиною єдиного європейського ринку. Інституції ЄС мають намір активізувати цей процес і прискорити його реалізацію.
Про це розповідає AgroWeek
Про це повідомив єврокомісар з торгівлі та економічної безпеки Марош Шефчович під час спільного засідання уряду України та Європейської комісії в Києві. Він зазначив, що наступним кроком у співпраці між Європейською комісією та українським урядом буде пришвидшення впровадження вільної торгівлі. Для цього ЄК очікує бачити результати реформ, які впроваджуються в Україні з 2021 року, а також ознайомитися з планом дій на 2025-2026 роки.
«Ми продовжимо фокусуватися на майбутньому, і наш пріоритетний план дій мусить бути спрощеним і більш стрімким. Тобто має бути 10 моментів, які ми мусимо досягти. Це такий перший врожай на шляху нашої євроінтеграції», — сказав він.
Шефчович також зауважив, що в рамках переговорів з заступником міністра економіки — торговим представником Тарасом Качкою та міністром аграрної політики Віталієм Ковалем обговорювали перспективи тимчасової лібералізації експорту агропродукції.
«Ми говорили про додаткову лібералізацію, якої мусимо досягти до 5 червня. Ми повністю сподіваємося дозволити цю інтеграцію після виконання перехідних положень. Це важливо з одного боку, а з іншого — чутливе питання для деяких країн-членів», — зазначив він.
Водночас Віталій Коваль акцентував, що Україні критично важливо зберегти добросусідські відносини та режим вільної торгівлі з ЄС, адже 52% всього експорту агропродукції йде саме до Європейського Союзу.
«Це вже зниження, оскільки раніше цей показник становив близько 70% у 2022 році, у 2023 році знизився до 63%, а зараз вже 52%», — зауважив він.
Міністр підкреслив, що Україна диверсифікує свої експортні канали, проте просить зберегти перехідний період і розробити ефективний механізм експорту до ЄС, щоб українські аграрії не втратили виробничі можливості. Він нагадав, що аграрний сектор відіграє важливу роль в економіці України, складаючи 11% від ВВП.