В Україні функціонує відкритий ринок землі, що дозволяє громадянам здійснювати купівлю та продаж земельних ділянок. Проте виникає ситуація, коли власник земельного паю хоче його продати, а він перебуває в оренді. Юристка Віта Сторожук роз’яснила, як діяти в такому випадку.
Про це розповідає AgroWeek
Процедура продажу земельної ділянки в оренді
Згідно з українським законодавством, орендар має переважне право на купівлю орендованої ділянки. Це право регламентується статтею 130-1 Земельного кодексу України, яка окреслює чіткий алгоритм продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення в оренді.
Перш ніж укладати договір купівлі-продажу, власник землі повинен за два місяці до цієї дати зареєструвати свій намір продати ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Для цього він має звернутися до нотаріуса, який буде здійснювати нотаріальне посвідчення угоди.
Нотаріус, отримавши заяву, зобов’язаний протягом трьох робочих днів сповістити орендаря про намір власника продати земельну ділянку, використовуючи цінний лист з описом вкладень і повідомленням про вручення.
Терміни та умови укладення угоди
Орендар, якщо він зацікавлений у покупці, має повідомити нотаріуса про своє бажання протягом місяця після отримання повідомлення. Нотаріус, у свою чергу, протягом місяця призначає дату укладення договору купівлі-продажу, про що також інформує орендаря.
Варто зазначити, що переважне право орендаря може бути втрачено, якщо:
- протягом місяця після повідомлення нотаріус не отримав від орендаря відповіді;
- орендар відмовився від укладення угоди;
- орендар не з’явився у призначений день для підписання договору, за умови належного повідомлення про це.
Таким чином, дотримуючись усіх вказаних умов, власник земельної ділянки може успішно реалізувати свою власність, навіть якщо вона знаходиться в довгостроковій оренді.