Використання добрив знижує чисельність запилювачів удвічі

Інтенсивне використання добрив зменшує кількість запилювачів удвічі

Результати тривалого екологічного експерименту, проведеного на основі майже 150-річного аналізу, свідчать про негативний вплив хімічних і органічних добрив на кількість запилювачів та квітучих рослин. Дослідження, здійснене Університетом Сассекса спільно з Rothamsted Research, показало, що інтенсивне використання мінеральних добрив на луках призводить до суттєвого скорочення чисельності комах-запилювачів.

Про це розповідає AgroWeek

Негативні наслідки добрив для біорізноманіття

Згідно з отриманими даними, застосування великих доз азоту, калію та фосфору призвело до п’ятиразового зменшення кількості квітів і удвічі зменшило чисельність запилювачів. Зокрема, бджоли постраждали найбільше: на ділянках, де не застосовували хімічні добрива, їхня кількість була у дев’ять разів більшою, ніж на тих, де використовували максимальні дози добрив.

Науковці відзначили, що вже середній рівень удобрення луків у Великій Британії (100 кг добрив на 1 га) має негативний вплив на запилювачів. Коли на ділянках застосовували максимальні дози (144 кг на 1 га), спостерігалось найбільше скорочення чисельності комах, що перевищує 50%.

Важливість екологічних змін у сільському господарстві

«Що більше добрив, то менше запилювачів — це прямий взаємозв’язок, який раніше не був доведений», — зазначив керівник дослідження доктор Ніколас Балфур із Сассекського університету.

На думку дослідників, добрива впливають не лише на рослини і комах, але й на всю екосистему, оскільки зміни в чисельності запилювачів порушують харчовий ланцюг. Основною причиною негативного впливу добрив є швидке зростання трав, яке витісняє інші види рослин, зменшуючи таким чином біорізноманіття. Багато запилювачів адаптовані до певних видів квіткових рослин, тому зміни в екосистемі можуть призводити до серйозних наслідків.

Крім того, дослідники вивчали продуктивність ділянок, вимірюючи кількість сіна, отриманого наприкінці сезону. Це дослідження виявило ключову проблему для фермерів: для збереження різноманіття квітів і комах потрібно зменшити обсяги добрив, що, в свою чергу, може призводити до зниження врожайності.

Вчені наголошують на важливості створення фінансових стимулів у країнах ЄС для підтримки екологічно безпечного ведення сільського господарства. Доктор Балфур підкреслив, що хоча зменшення врожайності може сприйматися як негативний фактор, менш інтенсивне використання добрив може призвести до значних екологічних переваг, включаючи збереження популяції запилювачів, покращення якості ґрунту, чистіше повітря та підвищену стійкість екосистем до змін клімату.