У 2024 році агропродукція України традиційно зберегла лідерські позиції, склавши 59% загального експорту країни. Частка агропромислового сектору у валовому внутрішньому продукті (ВВП) становила близько 20%, що підкреслює важливість агросектору для економіки нації, особливо в умовах складних викликів.
Про це розповідає AgroWeek
Чинники, що вплинули на аграрну галузь
Зернова галузь продемонструвала вражаючі результати завдяки роботі українського морського коридору, через який станом на грудень 2024 року було експортовано понад 93 мільйони тонн вантажів. Зокрема, агропродукція зайняла значну частину цього обсягу. За рік Україна експортувала 78,3 мільйона тонн зерна та олійних культур. Лідери експорту серед продукції – соняшникова олія та кукурудза (по 21%) і пшениця (15%). Також варто відзначити, що ріпак становив 7%, соя – 5%, а макуха та залишки рослинних жирів – 4%.
Запуск електронної системи ePhyto став важливим кроком у напрямку цифровізації агропродовольчої продукції та безпаперової торгівлі. Ця система забезпечить оперативний контроль за переміщенням товарів та допоможе уникнути затримок на митниці в країнах-імпортерах. Також ePhyto сприятиме запобіганню фальсифікації фітосанітарних сертифікатів.
Україна залишається в трійці найбільших постачальників сільськогосподарської продукції до ЄС, куди направляється 60% українського експорту. Тому важливим є продовження роботи над гармонізацією нормативно-правової бази відповідно до стандартів ЄС, зокрема адаптації Регламенту 2023/1115, який має безпосередній вплив на експорт сої та продуктів її переробки.
Зміни у ветеринарній галузі
У 2025 році ветеринарна галузь також зазнає змін. З 1 вересня почне діяти новий євроінтеграційний Закон України «Про ветеринарну медицину», який покликаний покращити ситуацію у сфері та забезпечити благополуччя тварин. Проте у бізнесу є певні побоювання щодо реєстрації ветеринарних препаратів, які були подані до вступу в дію нового законодавства, адже Закон №1206 не містить чітких вказівок щодо цього.
Серед позитивних новин – запуск Реєстру домашніх тварин, що полегшить приватним ветеринарам видачу паспортів, контроль вакцинації та пошук загублених тварин. Водночас тваринники мають рік, щоб підготуватися до нової системи сертифікації знань про благополуччя тварин.
Агрохімічний ринок зберіг стабільність завдяки ефективній роботі системи державної реєстрації нових препаратів. У 2025 році агрохімічна галузь готується до участі України в першому раунді переговорів про вступ до ЄС, що вимагатиме адаптації до нових умов роботи.
«Найбільшим викликом аграріїв залишається євроінтеграція та гармонізація української законодавчої бази з європейськими стандартами» – Світлана Михайловська, заступник виконавчого директора Європейської Бізнес Асоціації.