Цього року в Україні можливе повторне неврожайне врожайне сезон через нестачу опадів у квітні, що може негативно вплинути на світовий ринок зерна. За даними Європейської обсерваторії зі спостереження за посухами, ситуація на континенті погіршується, а рівень тривоги зростає. Це особливо стосується Польщі, України, Греції, Балкан, Швеції, Ірландії та Німеччини, де нині фіксується вища ступінь ризику посухи.
Про це розповідає AgroWeek
Майбутні ризики та можливі наслідки
За словами провідного наукового співробітника обсерваторії Андреа Тореті, причина нинішньої посухи — це відсутність опадів у поєднанні з аномально теплою погодою. Торік у Європі зафіксували найспекотніший березень у історії спостережень.
“Ситуація, яку ми спостерігаємо, викликає певне занепокоєння. Якщо найближчими тижнями не буде дощу, наслідки можуть торкнутися і сільського господарства”.
Вчений наголошує, що нинішні умови нагадують ситуацію перед руйнівною посухою 2018 року. Прогнози на найближчі три місяці для районів, що вже постраждали, не обіцяють покращення.
Найскладніша ситуація спостерігається у Центральній та Східній Європі. Там суха зима не дала ґрунтам можливості відновитися після минулорічної посухи. Польща та Україна, які є провідними світовими експортерами зерна, опинилися під найбільшим ризиком. Можливий неврожайний сезон через сильну посуху може суттєво вплинути на світовий ринок зерна, – попереджає дослідник сільського господарства Клаас Нендель.
Вплив посухи на глобальну продовольчу безпеку та ситуацію в Україні
Експерти зазначають, що високі ціни на зерно можуть спричинити дестабілізацію світової продовольчої безпеки, яка вже під загрозою через скорочення гуманітарної допомоги та політичну напруженість. Особливою небезпекою для України є російські обстріли, що спричиняють пожежі на полях і в лісах, ускладнюючи врожайність.
В Україні через відсутність весняного водопілля у 2025 році фіксується гідрологічна посуха. Середньомісячна водність річок уже в березні становила менше 20% від кліматичної норми, що, за словами Вікторії Корнієнко, заступниці начальника відділу гідрологічних прогнозів Укргідрометцентру, може мати серйозні наслідки для аграрного сектору та економіки країни в цілому.