В Україні прогнозується суттєве зростання цін на житній хліб: вартість однієї буханки може зрости до 40-50 гривень, що стане найвищим показником за всю історію.
Про це розповідає AgroWeek
Причини дефіциту та зростання цін
У найближчі два роки, тобто до 2026 року включно, українські пекарі можуть зіткнутися з повною відсутністю вітчизняного жита. Про це заявив директор Союзу “Борошномели України” Родіон Рибчинський. Головна причина такого дефіциту полягає у низькій врожайності цієї культури та небажанні фермерів її вирощувати. Жито поступається пшениці за доходністю, тому аграрії віддають перевагу більш вигідним культурам.
Внаслідок цього хлібопекарські підприємства будуть змушені покривати дефіцит жита за рахунок імпорту сировини, вартість якої значно вища. Це, у свою чергу, призведе до зростання собівартості та кінцевої ціни для споживача.
“Вартість буханця житнього хліба може сягнути 40-50 гривень, що стане історичним максимумом”.
Можливості для стабілізації ринку
Попри складну ситуацію, експерти вбачають у ціновому стрибку потенціал для пожвавлення виробництва жита в Україні. Якщо ціни на цю культуру зростуть, фермери можуть повернутися до її вирощування, адже це стане економічно вигіднішим. Уже до сезону 2026-2027 років очікується розширення посівів жита, що може допомогти стабілізувати ринок і, зрештою, знизити ціни на хліб для українців.