Вартість ягід, овочів і хліба в Україні зросте через весняні заморозки

В Україні прогнозують зростання цін на низку продуктів

В Україні у травні 2025 року очікується суттєве зростання цін на продукти харчування, зокрема на ягоди, овочі та хліб. Основною причиною подорожчання стали пізні весняні заморозки, які завдали шкоди врожаям як в Україні, так і в країнах-експортерах імпортної продукції. Крім несприятливих погодних умов, ситуацію ускладнюють логістичні труднощі та обмеження на постачання ряду продуктів з-за кордону, що створює передумови для підвищення цін у межах 10–15%, а для певних категорій — навіть більше.

Про це розповідає AgroWeek

Нестача врожаю та обмеження імпорту

Генеральний директор «Української аграрної конфедерації» Павло Коваль заявив, що наслідки весняних заморозків спостерігатимуться вже найближчим часом: вартість продуктів, зокрема ягід, овочів та хліба, зросте найбільше. За його словами, у низці країн наразі відзначають затримку розвитку овочів через дефіцит тепла.

Додатково ситуація ускладнилася у Туреччині, одному з ключових експортерів фруктів і овочів до України. Тут погодні аномалії пошкодили врожаї зелені та фруктів у декількох провінціях. Подібні втрати урожаю зафіксовані й в південних країнах Європи. Наприклад, в Албанії, яка імпортувала до України зелений часник, серйозні погодні проблеми також негативно вплинули на врожай.

Очікуване зростання цін на продукти та врожайність в Україні

Через складні погодні умови можливі перебої в імпорті продукції, що вплине на внутрішній ринок.

«Поєднання заморозків і логістичних труднощів може призвести до дефіциту окремих видів продуктів, а отже до їхнього подорожчання», — відзначив експерт.

Значне підвищення цін прогнозується на фрукти, ягоди, овочі, а також хліб, особливо чорний та пшенично-житній. Імпорт житнього борошна з білорусі та росії наразі неможливий, а запаси у Польщі доволі обмежені. Павло Коваль наголосив, що фрукти цього року обов’язково здорожчають, а окремі продукти, такі як ягоди та кісточкові плоди, можуть подорожчати ще відчутніше. При цьому експерт зауважив, що рівень подорожчання не буде надмірним, адже враховується купівельна спроможність українців.

Крім імпортних ускладнень, внутрішній аграрний сектор України також зазнав втрат. За попередніми оцінками, аграрії можуть втратити близько 10% потенційного врожаю, що призведе до загального врожаю приблизно у 73–74 мільйони тонн зернових та олійних культур — стільки ж, як і минулого року. Основною причиною є складна погодна ситуація ще з осені, коли тривали посіви озимини: площа під озимим ячменем і пшеницею скоротилася, а неочікувано пізні заморозки додатково посилили негативний вплив на врожаї.