Згідно з оновленою Швидкою оцінкою збитків і потреб (Rapid Damage and Needs Assessment, RDNA4), спільним звітом уряду України, Групи Світового банку, Європейської комісії та ООН, вартість відновлення сільського господарства України має перевищити 55 мільярдів доларів, повідомляє УкрАгроКонсалт.
Про це розповідає AgroWeek
Через три роки після початку повномасштабного вторгнення росії, загальна вартість реконструкції та відновлення в Україні оцінюється в 524 мільярди доларів протягом наступних десяти років. Ця сума майже втричі перевищує розрахунковий номінальний ВВП України на 2024 рік, як зазначають дані RDNA4, оприлюднені 25 лютого. Серед пріоритетів – відновлення житла, енергетики та критичної інфраструктури, а окремим сегментом є сільське господарство.
Втрати аграрного сектора
Україна є одним з провідних світових експортерів пшениці, ячменю та кукурудзи, а також основним постачальником соняшникового шроту та олії. Загальні втрати українського аграрного сектору через війну оцінюються приблизно у 80 мільярдів доларів, згідно з інформацією, наданою «УкрАгроКонсалт» на основі презентації RDNA4 Міністра аграрної політики та продовольства України Віталія Коваля.
За словами Коваля, загальна сума включає прямі та непрямі збитки від порушення матеріально-технічного забезпечення, рекультивації, розмінування або втрати земель, а також зростання цін на добрива та пальне. Підрахунки Світового банку свідчать, що прямі збитки в аграрному секторі України склали 11,2 мільярда доларів, а окремою статтею є 700 мільйонів доларів на вартість зрошення та водних ресурсів.
Перспективи виробництва
Згідно з останнім звітом USDA, Україна виробить 22,9 мільйона тонн пшениці в сезоні 2024/25, що на 0,43% менше, ніж у сезоні 2023/24; 26,5 мільйона тонн кукурудзи, що на 18,5% менше, ніж у сезоні 2023/24; 5,9 мільйона тонн ячменю, що на 7% менше у порівнянні із сезоном 2023/24; та 12,9 мільйона тонн соняшнику, що на 16,7% менше, ніж у сезоні 2023/24.
«Я переконаний, що відновлення агросектору має відбутися вже сьогодні. Мінагрополітики разом із міжнародними партнерами працює над різними програмами підтримки аграріїв. Важливим пріоритетом є допомога аграріям прифронтових територій», – сказав Коваль.