В Україні зростають обсяги переробки сої на тлі зниження експорту

В Україні зростають обсяги переробки сої на тлі зниження експорту

В Україні спостерігається зростання обсягів внутрішньої переробки сої, незважаючи на зниження експорту соєвих бобів. За даними АПК-Інформ, у січні експорт сої з країни склав близько 223 тисяч тонн, що на 38% менше, ніж у грудні, та стало найнижчим показником з початку поточного сезону.

Про це розповідає AgroWeek

Причини зниження експорту сої

Однією з причин зниження є рішення Пакистану, який з травня 2024 року значно збільшив імпорт української сої, але в грудні цього року дозволив імпорт ГМ соєвих бобів, надавши ліцензії на імпорт 39 компаніям. Це може призвести до конкуренції з американською соєю, що зменшить позиції української продукції на цьому ринку. У січні не зафіксовано жодних відвантажень української сої до Пакистану, проте це може бути тимчасовим трендом.

Крім того, світовий ринок очікує на новий урожай соєвих бобів з Бразилії, збирання яких затримується через несприятливі погодні умови. У результаті цього очікується сезонне зниження цін, що змушує ключових імпортерів, серед яких ЄС, займати вичікувальну позицію. Первинні запаси у ЄС залишаються на непоганому рівні.

Серед інших факторів, які впливають на ситуацію, варто відзначити інавгурацію нового президента США та його можливі рішення, які можуть вплинути на митну політику та імпорт сої, а також заборону Китаєм закупівлі соєвих бобів у деяких бразильських постачальників через невідповідність якості.

Зростання переробки сої в Україні

Незважаючи на зниження експорту, переробка соєвих бобів в Україні у січні зросла на 4% до 260 тисяч тонн порівняно з груднем. Це сталося через продовження діяльності великих переробних заводів, які намагаються компенсувати низьку маржу при переробці соняшнику.

За період вересень-січень 2024/25 маркетингового року в Україні було перероблено близько 1,1 мільйона тонн сої, що на 48% перевищує показник аналогічного періоду минулого року та майже на 30% перевищує попередній рекорд у 864 тисяч тонн.

Проте, маржа переробки сої також скорочується через зниження вартості соєвого шроту та поступове підвищення цін на сировину. У майбутньому перспективи переробки сої будуть залежати від цінової кон’юнктури на ринку соєвого шроту та конкуренції на європейському ринку, куди українські виробники орієнтуються.

«Майбутні перспективи переробки сої будуть залежати від цінової кон’юнктури сектору соєвого шроту та конкуренції на європейському ринку».