В Україні зафіксовано рекорди в яблучному сезоні: ціни та експорт

Ціни, експорт, переробка: які рекорди побив сезон яблук в Україні

Друга половина українського сезону збору яблук не принесла несподіванок, стверджує керівник міжнародної трейдингової компанії USPA Fruit Володимир Гуржій. За його словами, «маркетинговий рік ще не закінчився, але ми вже можемо заявити про чотири рекорди. Експортний сезон, у принципі, виявився коротшим, ніж будь-який з тих, що я спостерігав». Він також зазначив, що, хоча дані ще не зібрані, прогнозується, що сезон 2024/25 років буде рекордно низьким за обсягами.

Про це розповідає AgroWeek

Ціни на промислові яблука на початку сезону були рекордно високими, що спонукало багатьох виробників відправляти їх на переробку. «Що цікаво, навіть яблука нормальної якості, які могли б потрапити на полиці супермаркетів, також відправлялися на переробку в значних обсягах», – додав експерт.

Вплив цін на ринку фруктів

Гуржій зазначив, що збільшення обсягів яблук на переробку частково пов’язане з підвищенням цін на інші фруктові соки. «Ціни на апельсиновий концентрований сік високі, тому вони тягнуть за собою ціни на яблучний концентрований сік, і, відповідно, ціни на сировину також були високими», – пояснив він.

Крім того, низький врожай цього сезону став додатковим фактором через негативний вплив пізніх весняних заморозків у 2024 році. «Таким чином, ці фактори призвели до того, що ми отримали короткий сезон, низький експорт і високі ціни, хоча я б відзначив ще один рушійний фактор — високий попит на українські яблука», – зауважив фахівець.

Конкуренція на ринку яблук

Володимир Гуржій підкреслив, що українські експортери та трейдери усвідомлювали, що врожай експортно орієнтованих сортів нижчий, ніж зазвичай, і діяли активно. «Цього року битви за українське яблуко велися не лише на кінцевих ринках, але й через фермерів усередині країни. Довелося заплатити незвично високу ціну, проте рекордно високі ціни на промислове яблуко, а також високі ціни на яблуко преміум або першого ґатунку всередині країни дали фермерам упевненість у тому, що вони зможуть продати яблуко за високою ціною за будь-яких обставин», – підкреслив експерт.

Нині попит на високоякісне українське яблуко досяг свого піку. Українські супермаркети активно беруть участь у конкурентній боротьбі за ці яблука, і ціни, які пропонує вітчизняний ритейл, цілком конкурентоспроможні на міжнародному рівні.

«Зараз ми дуже часто отримуємо запити на наше яблуко з різних країн, але нам уже немає чого їм запропонувати, тому що з погляду якості ризики зараз високі, й логічніше продавати те ж саме яблуко в Україні з такою ж або навіть кращою економікою», – зазначив Володимир Гуржій.