В Україні ячмінь дорожчає, перевищуючи ціни на кукурудзу

В Україні ціни на ячмінь стали вищими, ніж на кукурудзу

В Україні відзначається зростання експортних закупівельних цін на ячмінь, що стало наслідком стримування продажів фермерами та необхідності закриття контрактів трейдерами. Це призвело до того, що ціни на ячмінь досягли рівня, що відповідає фуражній пшениці, а також перевищили ціни на кукурудзу. Про це йдеться в повідомленні GrainTrade.

Про це розповідає AgroWeek

Фермерам варто враховувати, що таке підвищення вартості є тимчасовим і викликане потребою в закупівлі обсягів зерна, яких не вистачає в портах, а також зниженням витрат на перевалку та падінням ставок фрахту через скорочення світового імпорту зернових.

Цінова динаміка на ячмінь та кукурудзу

Протягом тижня ціни на фуражний ячмінь у портах Чорного моря зросли на 200–400 грн/т, досягнувши 10400–10600 грн/т (220–224 $/т), тоді як ціни на кукурудзу становили 218–219 $/т, а на фуражну пшеницю – 220–223 $/т.

Темпи експорту ячменю у лютому продовжують знижуватися, скорочуючи третій місяць поспіль. За період з 1 по 17 лютого експорт ячменю зменшився з 132 до 42 тис. тонн у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Загалом же у 2024/25 маркетинговому році на 17 лютого експорт ячменю становив 2,1 млн тонн, що на 36% більше, ніж показник попереднього сезону (1,55 млн тонн).

Тенденції на ринку та міжнародна конкуренція

Трейдери мають намір докупити невеликі партії ячменю, однак уникають великих закупівель через небажання фермерів продавати зерно, що ускладнює формування повноцінних суднових партій. На фоні підвищення цін на фуражний ячмінь, переробники підняли закупівельні ціни на пивоварний ячмінь до 10400–10500 грн/т з доставкою на завод. Однак пропозиція пивоварного ячменю залишається обмеженою, оскільки значна частина була реалізована на фуражні цілі в період високих експортних цін на початку сезону.

Збільшення виробництва ячменю в Австралії також посилює її позиції на світовому ринку. За інформацією Flexi Grain, у січні та лютому, а можливо й у березні, країна планує збільшити експорт ячменю до 1 млн тонн на місяць. Згідно з даними Австралійського бюро статистики, у грудні 2024 року країна експортувала 679,11 тис. тонн ячменю, з яких 498,46 тис. тонн – фуражного та 180,65 тис. тонн – пивоварного.

Основними покупцями фуражного ячменю у грудні стали Китай (258,23 тис. тонн), Саудівська Аравія (150 тис. тонн) та Японія (66 тис. тонн). Пивоварний ячмінь переважно закуповували Китай (127,71 тис. тонн), ПАР (46,41 тис. тонн) та Сінгапур (2,36 тис. тонн).

Цікавим моментом стало відновлення активних закупівель австралійського ячменю Саудівською Аравією, яка придбала 30% всього грудневого експорту фуражного зерна. Це вказує на обмежену пропозицію ячменю з боку інших постачальників та конкурентоспроможність цін австралійського ячменю.