В Україні вигідніше реалізувати пшеницю, ніж експортувати

Реалізація пшениці в Україні вигідніша за експорт

Експорт пшениці з України у січні та лютому демонстрував тенденцію до зниження. Однак ситуація змінилася після введення росією квот на експорт пшениці, що спонукало імпортерів звернути увагу на українську продукцію.

Про це розповідає AgroWeek

Аналітики сільськогосподарського кооперативу ПУСК, створеного в межах ВАР, зазначають, що «багато імпортерів, які традиційно закуповували російську пшеницю, почали розглядати українське походження як альтернативу. Серед них — Єгипет, Алжир, Туніс, Марокко, Румунія та Болгарія. Це вже призвело до зростання темпів експорту української пшениці. За попередніми даними, на березень уже законтрактовано 750 тис. т, а деякі трейдери прогнозують, що обсяги можуть досягти мільйона тонн».

Незважаючи на зростання попиту на українську пшеницю, ситуація із запасами на внутрішньому ринку залишається напруженою. Станом на 1 березня обсяг запасів оцінюється у 7,4 млн т, що значно менше порівняно з минулим сезоном, коли вони перевищували 10 млн т. Це створює ризики обмеженої пропозиції на ринку та може призвести до цінових коливань.

Конкуренція між експортерами може суттєво вплинути на цінову політику, особливо з огляду на зменшення запасів. «Деякі трейдери вже обирають стратегію поступового зниження темпів продажів, очікуючи на більш вигідні умови», — додають у ПУСК.

Водночас внутрішній ринок продовольчої пшениці в Україні демонструє активізацію попиту з боку переробників. Підприємства Київської та Вінницької областей готові платити 10 800-11 000 грн/т за пшеницю другого класу, що майже відповідає експортним цінам.

Експерти вважають, що «переробники активно конкурують за другий клас пшениці, що робить продаж на внутрішньому ринку більш вигідним, ніж експорт. Якщо фермери бачать вигідні умови на внутрішньому ринку, є сенс скористатися цим і продати продукцію локально».

Ринок продовжує інерційне зростання, однак аналітики застерігають, що ця тенденція може змінитися вже найближчими тижнями. Історично друга половина лютого, березень та квітень характеризуються зниженням цін на пшеницю.

«Ми спостерігаємо деяке просідання біржового ринку, і це може негативно позначитися на українському експорті. Крім того, фактори нового врожаю також почнуть відігравати свою роль, особливо в другій половині квітня та травні, коли з’являться перші дані щодо посівів і прогнозів урожайності в Європі, рф, Україні та США», — зазначають аналітики.

Зокрема, в Україні спостерігаються регіональні проблеми з вологою у Дніпропетровській, Харківській, Житомирській та Вінницькій областях, що може вплинути на якість і обсяги врожаю. Найближчі тижні будуть вирішальними для формування подальшої динаміки цін на пшеницю в Україні, підсумували аналітики.