В Україні до початку війни спостерігалася позитивна динаміка у виробництві високоолеїнового соняшнику. Однак, останніми роками ситуація кардинально змінилася.
Про це розповідає AgroWeek
Згідно з інформацією аналітикині олійного ринку «УкрАгроКонсалт», Світлани Купрєєвої, скорочення посівних площ високоолеїнового соняшнику в Україні за останні три роки стало наслідком кількох ключових факторів:
- воєнні дії та окупація територій;
- логістичні проблеми та блокада портів;
- нестабільність премій;
- проблеми з насіннєвим матеріалом;
- кліматичні умови.
«У 2024/25 МР площі високоолеїнового соняшнику скоротились і стали найнижчими, починаючи з 2019/20 МР. Низька врожайність під впливом спеки та посухи посилила негативний результат. Експорт високоолеїнової соняшникової олії скорочується, як і врожай, третій сезон поспіль», — зазначила експертка.
Світлана Купрєєва підкреслила, що основною перешкодою для нарощування площ під високоолеїновим соняшником в Україні залишається нестабільна маржа для агровиробників. Значні коливання премії зумовлені нестабільним попитом і пропозицією на ринку.
«Останні п’ять сезонів середня премія за ВО соняшник коливалась у діапазоні 500-1500 грн/т (в окремі місяці були більш значні відхилення від діапазону), але за перші п’ять місяців поточного сезону премія сягнула рекордних позначок і перевищила 5000 грн/т. У лютому премія також впевнено трималася на рівні вище 5000 грн/т. Висока премія стане вирішальним фактором для розширення посівних площ ВО соняшнику в 2025/26 МР», — впевнена вона.