В Україні готуються зміни у податковій політиці, які можуть суттєво вплинути як на громадян, так і на фізичних осіб-підприємців. Згідно з Національною стратегією доходів до 2030 року, затвердженою урядом у 2024 році, передбачається впровадження прогресивної шкали оподаткування для фізичних осіб.
Про це розповідає AgroWeek
Основні напрямки податкової реформи
Народний депутат Данило Гетманцев наголосив, що реформа оподаткування доходів є актуальною і давно назріла, ще до початку повномасштабної війни. Однією з ключових змін стане реформування єдиного податку за польською моделлю після закінчення війни. Гетманцев підкреслив, що нинішня система єдиного податку дозволяє великому бізнесу ухилятися від сплати податків шляхом подрібнення бізнесу, що суперечить правилам Європейського Союзу.
Крім того, передбачається впровадження прогресивної шкали оподаткування для фізичних осіб. Це означає, що розмір податку залежатиме від рівня доходу: для одних громадян ставка може бути зменшена, для інших залишиться на поточному рівні, а для окремих категорій — підвищиться. Гетманцев також висловив підтримку зниженню ставки податку на прибуток підприємств до 10%.
«Коли, наприклад, у нас зараз є ставка 18%, а внаслідок прогресії буде ставка, наприклад, 10%, 18% і 25% (умовно) залежно від доходів. Тому для певних осіб ставка буде зменшена, для певних осіб залишиться нинішньою, для певних осіб збільшиться. Я б ще відстоював зменшення ставки податку на прибуток підприємств до 10%», – зауважив Данило Гетманцев.
ПДВ та вимоги ЄС щодо податкової політики
Щодо податку на додану вартість, Гетманцев заявив, що наразі не бачить підстав для його підвищення. Він додав, що перш ніж розглядати можливість збільшення ПДВ у бюджеті на 2026 рік, уряд повинен скористатися потенціалом детінізації економіки, зекономити на неефективних державних програмах, а також залучити додаткові кошти через військові облігації внутрішньої державної позики.
Щодо вимог Європейського Союзу, за словами Гетманцева, ЄС не наполягає на зміні ставок оподаткування в Україні для вступу до спільноти. Україна вже має середні або навіть дещо нижчі за середні податкові ставки в порівнянні з країнами ЄС.
«Ні, цього немає. Ми не можемо зробити оподаткування, як в офшорній зоні, не можемо знизити істотно оподаткування, і це теж вимоги ЄС. Але у нас зараз середні по ЄС ставки, трошки навіть нижче середніх, але вони в межах розумних ставок. Тобто нам саме ставки для вступу до ЄС збільшувати точно не потрібно. Ще раз наголошу – подекуди мова може йти навіть про зменшення», – зауважив Данило Гетманцев.