Глобальні зміни клімату все більше впливають на сільське господарство України, ставлячи під загрозу вирощування традиційних овочів. Зокрема, картопля, капуста та огірки стають вразливими через зміни в кліматичних умовах. Про це в інтерв’ю розповіла Віра Балабух, кандидатка географічних наук та завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту НАН України.
Про це розповідає AgroWeek
Вплив підвищення температури на картоплю
Віра Балабух зазначила: «На картоплю підвищення температури повітря впливає дуже сильно. В червні, коли картопля починає нарощувати масу, температура ґрунту повинна бути не надто високою, бо картопля просто «спечеться», тобто почне гнити. На українському півдні для вирощування картоплі вже зараз склалися несприятливі умови».
Кліматолог також підкреслила, що необхідно адаптувати терміни посадки та технології вирощування: «І така ситуація з картоплею скрізь, не тільки в Україні – тут вже повинні працювати агрономи і думати про те, як отримати сталий урожай цієї культури».
Труднощі вирощування капусти та огірків
Ситуація з капустою та огірками є подібною: ці рослини, які потребують великої кількості вологи, стикаються з труднощами. «Огірки та капусту. Вони потребують багато вологи, і виростити їх у відкритому ґрунті стає проблематично. Треба застосовувати певні технології, наприклад, крапельне зрошення або сітки для затінення. Робити так, як колись наші бабусі, вже не вийде», – підкреслила Віра Балабух.
Кліматолог наголосила, що врожай цьогоріч значною мірою залежить від кількості опадів у період дозрівання. Сприятливими умовами є часті, але несильні дощі, натомість локальні потужні зливи можуть негативно вплинути на врожайність. «Перспективи урожаю варто оцінювати ближче до початку сезону, послухавши синоптиків. Бо кліматичні прогнози – це про тенденцію, а синоптичні – вже про деталі», – зазначила вона.