В Україні очікується дефіцит жита у 2025/26 МР: ціни на хліб зростуть

В Україні прогнозують дефіцит жита

У 2025/26 маркетинговому році в Україні прогнозується дефіцит жита, що призведе до подорожчання житнього хліба.

Про це розповідає AgroWeek

Причини дефіциту та вплив на ринок

За словами директора спілки «Борошномели України» Родіона Рибчинського, уже зараз в Україні частково переробляють польське жито, а хлібопекарі використовують борошно з балтійських країн. Така ситуація стала новою реальністю для ринку.

«Із упевненістю можна сказати, що на 100% в сезоні 2025/26 буде дефіцит жита. Уже зараз в Україні частково переробляється польське жито, а хлібопеки користуються балтійським житнім борошном. Це, на жаль, вже наші реалії», — сказав він.

Основною причиною дефіциту є небажання аграріїв сіяти жито через його нижчу врожайність у порівнянні з пшеницею. З одного гектара жита збирають близько 40 центнерів, тоді як пшениці — до 60 центнерів. Також раніше нестача жита на внутрішньому ринку компенсувалася імпортом із білорусі, що посилювало конкуренцію і змушувало українських виробників скорочувати посіви цієї культури.

Жито не має значного експортного потенціалу, тому попит на нього формується переважно на внутрішньому ринку.

Зростання цін та перспективи для аграріїв

Наразі ціна на жито на українському ринку вже значно зросла. Якщо у 2024 році тонна жита коштувала 6-7 тисяч гривень, то у травні 2025 року вартість сягнула 12-14 тисяч гривень за тонну. Водночас житнє борошно з української сировини коштує 18 тисяч гривень за тонну, а з імпортної — приблизно 20 тисяч гривень за тонну. Для порівняння, у травні минулого року ціна становила лише 10 тисяч гривень за тонну.

Експерти впевнені, що житній хліб подорожчає, а деякі виробники можуть навіть припинити його випікати через збитковість виробництва.

Очікується, що у 2025/26 маркетинговому році Україна змушена буде купувати жито на зовнішніх ринках за цінами, які діють у Європі. Це може зробити культуру більш привабливою для українських аграріїв і стимулювати збільшення посівних площ під житом у сезоні 2026/27, що дозволить стабілізувати ситуацію на ринку у майбутньому.