З 1 червня 2025 року в Україні почнуть діяти нові обмеження на суми грошових переказів між банківськими картками для фізичних осіб. Місячний ліміт транзакцій визначатиметься рівнем фінансового ризику кожного клієнта, що оцінюють фінансові установи.
Про це розповідає AgroWeek
Місячні ліміти залежать від типу клієнта
Для громадян, яких банки зарахують до категорії середнього або низького ризику, максимальна сума переказів на місяць становитиме 100 тисяч гривень. Якщо особа потрапляє до групи високого ризику, дозволений місячний ліміт знижується до 50 тисяч гривень. До клієнтів високого ризику належать, зокрема, ті, хто не має підтверджених офіційних доходів.
«Це можуть бути різні верстви населення. Якщо немає офіційного заробітку, немає ніякого руху по картках, а потім різко надходять великі суми дуже часто — це формує підозри щодо махінацій. Відповідно, банки до таких людей можуть більш прискіпливо придивлятися. І, якщо будуть виявлені порушення, вони можуть заблокувати такий рахунок», — зазначив фінансовий експерт Андрій Шевчишин.
Як наголосив експерт, впровадження нових правил є частиною зобов’язань України перед Міжнародним валютним фондом та Фінансовою групою з протидії відмиванню коштів (FATF). Всі фінансові операції мають бути прозорими й моніторитися банками для запобігання незаконній діяльності. Раніше Національний банк України запроваджував ліміт в 150 тисяч гривень, який згодом було знижено до 100 тисяч. Після підписання меморандуму між більшістю банків, контроль за дотриманням лімітів та фінансовий моніторинг перейшли безпосередньо до банківських установ.
Контроль не лише за картками, а й за рахунками IBAN
За словами експерта, фінансовий моніторинг охопить не лише карткові перекази, а й рух коштів через рахунки IBAN. Банки посилили контроль, оскільки спостерігалися спроби обійти ліміти через інші способи переказу. Тепер обмеження поширюються як на карткові перекази, так і на рух грошей по IBAN.
Водночас, нові ліміти не зачіпатимуть волонтерів, власників зарплатних карток, отримувачів офіційних доходів і тих, хто регулярно звітує перед податковими органами та може надати відповідні документи для банку. Додаткові документи, що підтверджують джерела та розміри доходів, допоможуть уникнути підвищеної уваги з боку банку та забезпечать лояльність до клієнта під час відкриття рахунку й проведення операцій.