У 2024 році взаємна торгівля агропродукцією між Україною та Європейським Союзом досягла рекордного показника — майже $17 млрд. Цей обсяг є найвищим критерієм за час дії Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, що на 3% перевищує попередній рекорд 2022 року, коли обсяг торгівлі склав $16,5 млрд.
Про це розповідає AgroWeek
Згідно з інформацією, опублікованою на сторінці Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» у Facebook, додатнє сальдо для України склало приблизно $9 млрд. Як зазначив заступник директора ННЦ ІАЕ, академік НААН Микола Пугачов, основними європейськими партнерами України в минулому році стали Іспанія, Польща, Нідерланди, Німеччина, Італія, Румунія, Франція та Бельгія. Ці країни складають 80% всього торговельного обороту агропродовольства з ЄС.
Аграрний імпорт з ЄС
У 2024 році Україна імпортувала аграрних товарів з країн-членів ЄС на суму близько $4 млрд, що на 9% більше в порівнянні з попереднім роком. Однак у структурі імпорту ще не спостерігається явна виразність, як в експорті. Тим не менше, виділяються кілька основних груп товарів.
Зокрема, найбільшою статтею витрат стали закупівлі різних напоїв з ЄС, які склали $484 млн. Крім того, Україні імпортували харчові продукти, екстракти та концентрати на $405 млн, тютюнові вироби на $385 млн, а також продукти для годівлі тварин та залишки на $356 млн. Какао та шоколадні вироби обійшлися Україні в $289 млн.
Зростання імпорту молокопродуктів
Молокопродукти склали 7% від загального імпорту з ЄС у 2024 році. Кількість імпорту цих товарів зросла на 8% порівняно з 2023 роком і склала $277 млн. Основною категорією в цьому імпорті стали різні сири, закуплені на $225 млн. Обсяги постачань готових продуктів із зерна досягли $258 млн.
«Загалом ці групи продуктів зайняли 61% у вартісних обсягах імпорту продовольства з Євросоюзу», — зазначив фахівець.