Україна та ОАЕ підписали угоду про лібералізацію торгівлі

Україна та ОАЕ уклали угоду про лібералізацію торгівлі

Україна та Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) підписали Угоду про Всеосяжне економічне партнерство, що стало першим таким договором в історії України з країнами Перської затоки. Про це повідомляє Міністерство економіки України.

Про це розповідає AgroWeek

Ця угода передбачає вільну торгівлю між Україною та ОАЕ, а також лібералізацію доступу до ринків товарів для обох країн. Українські товари отримають повний доступ до ринку ОАЕ для 96,6% товарних ліній.

«Це історична подія, адже йдеться про першу угоду у найбільш економічно просунутому регіоні Близького Сходу. Вона охоплює не лише ОАЕ, але загалом регіони Затоки. Це не просто угода між двома країнами, це вихід на глобальний ринок, адже ОАЕ є важливим економічним, торговельним і фінансовим хабом на Близькому Сході. Реалізація угоди, яка охоплює фактично всю товарну номенклатуру двосторонньої торгівлі, дозволить збільшити виробництво та експорт української продукції завдяки зняттю тарифних бар’єрів у торгівлі між двома країнами», — наголосила перша віцепрем’єр-міністерка — міністерка економіки України Юлія Свириденко.

За прогнозами Мінекономіки, ця угода може внести свій вклад у збереження позитивного сальдо торгівлі товарами, яке у 2023 році становило $51,5 млн. Очікується, що в середньо- та довгостроковій перспективі вона може вплинути на зміну траєкторії розвитку реального ВВП на 0,1%.

Основні переваги угоди

Угода охоплює не лише торгівлю товарами, але й послуги, інвестиції та цифрову економіку. Українські компанії отримають:

  • спрощений доступ до ринків ОАЕ та інших країн регіону;
  • передбачувані умови торгівлі;
  • усунення бар’єрів для експорту та інвестування.

Очікується, що український експорт зросте в основних секторах, таких як металургія та харчова промисловість, зокрема у борошномельному виробництві та виробництві олії.

Інвестиційна співпраця

Сторони також домовились про створення Ради з інвестицій Україна-ОАЕ, яка має сприяти збільшенню капіталовкладень та усуненню бар’єрів для бізнесу. Крім того, буде засновано Комітет з питань малого і середнього бізнесу, що забезпечить підтримку підприємців через навчання та консультування.

ОАЕ зняли обмеження для України на частку іноземного капіталу в 49%, що дозволить підприємцям реєструвати компанії з іноземним капіталом до 70%, а в окремих секторах — поступово до 100%. Водночас у вільних економічних зонах українські компанії зможуть володіти бізнесом на 100%, що є важливим кроком для розвитку українського бізнесу в цьому регіоні.

Угода також відкриває нові можливості для цифрової торгівлі: скасовано мита на цифрову і електронну передачу даних. Закріплено зобов’язання щодо цифрових платежів, захисту персональних даних і створення прозорих правил для бізнесу, що розвиває цифрову економіку та транскордонну торгівлю.

За інформацією Міністерства, за 11 місяців 2024 року товарообіг між Україною та ОАЕ становив $415 млн. Експорт з України до ОАЕ склав $266,8 млн, а імпорт — $148,2 млн.

Серед основних категорій експорту України до ОАЕ: олія та жири — $48,6 млн; м’ясо та їстівні субпродукти — $45 млн; зернові культури — $15,3 млн; металопродукція — $13,6 млн. Основні категорії імпорту з ОАЕ: мінеральне паливо — $69,9 млн; пристрої для зберігання інформації — $16,8 млн; хімічні сполуки — $11,5 млн; полімерні матеріали — $9,0 млн.